Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) heyeti, 4-7 Mayıs 2017 tarihlerinde Moldova’ya çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım’ın da katıldığı ‘IV. Dünya Gagauz Kongresi’ne, Moldova Gagauz Özerk Yeri Başkanı Irina Vlah’ın daveti üzerine, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki ve Birlik Genel Sekreteri Fahri Solak’ın yer aldığı TDBB heyeti kapsamlı bir ziyaret gerçekleştirdi.

IV. Dünya Gagauz Kongresi’ne Katılım ve Komrat’ta Resmi Temaslar

Programın ilk günü olan 5 Mayıs 2017 – Cuma günü, IV. Dünya Gagauz Kongresi’ne katılan heyet, sıcak bir karşılamanın ardından Kongrenin açılış oturumunda, Türkiye dâhil olmak üzere dünyanın dört bir tarafından gelen Gagauzların durumu hakkında bilgi aldı. Kongre’nin açılış oturumundan sonra TDBB heyeti Gagauz Özerk Yeri Başkanı Irina Vlah ile çalışma toplantısı gerçekleştirdi. Görüşmede, TDBB ve üye belediyelerin koordine ettiği kültür merkezi, asfalt fabrikası ve bilgi evi projeleri hakkında istişarelerde bulunuldu. Başkan Vlah, TDBB heyetine ziyaretlerinden ve yürüttüğü projelerden dolayı şükranlarını sunarken, TDBB’nin 11-17 Aralık 2016 tarihler arasında Gagauz Yeri Belediye Başkanlarına yönelik olarak İstanbul ve Konya’da düzenlediği ‘Yerel Yönetimlerde Alternatif Enerji Kaynakları ve Asfalt Çalışmaları’ konulu bilgi ve tecrübe paylaşım programının, katılan belediye başkanlarından aldığı bilgilere göre verimli geçtiğini ifade ile memnuniyetini ifade etti.

Gagauz Özerk Yeri ziyareti kapsamında TDBB Heyeti başkent Komrat Belediye Başkanı Serghei Anastasov ile de görüştü. Komrat Belediye Başkanlığı binasında heyeti kabul eden Anastasov, TDBB’nin 11-17 Aralık 2016 tarihler arasında ve kendisinin heyet başkanlığı ettiği Gaguz Belediye Başkanlara yönelik organize ettiği programından dolayı teşekkür etti. Başkan Anastasov kendi döneminde yaptığı projelerden bahsederek Komrat Belediyesinin en büyük sorununun altyapı olduğunu, şehrin sadece % 30’unun kanalizasyona sahip olduğunu ve Gagauzya’da asfalt fabrikasının bulunmamasının en temel sıkıntılardan birileri olduğunu vurgulandı. Toplantıdan sonra, TDBB işbirliğinde, Altındağ Belediyesinin gerçekleştireceği Kültür Merkezi projesi için yer incelemesi gerçekleştirildi.

Programının ilk gününün son resmi ziyareti Komrat’ın 30 km uzağında bulunan Çadır Lunga şehrine yapıldı. Belediye Başkanı Anatoli Topal TDBB heyetini makamında ağırladı ve Çadır Lunga’nın 20.000 nüfusa ulaşması dolayısıyla Moldova kanunlarına göre şehir statüsü kazanmasının öneminin altını çizdi. Başkan Topal ‘Belediyemizin en büyük sorunu işsizliktir, şehir statüsünü kazanması nedeniyle yurtdışından yatırımlar çekeceğimizi umut ediyorum’ dedi. TDBB Genel sekreteri Fahri Solak, Çadır Lunga’nın kardeş şehri İzmit Belediyesi ile devam eden ve yeni projeler ile ilgili koordinasyon desteği verileceğini ifade etti.

Moldova ve Türkiye Başbakanları Komrat’ı Ziyaret Etti

Moldova’ya resmi ziyarette bulunan Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım, Kişinev temaslarından sonra Moldova Başbakanı Pavel Filip eşliğinde Komrat şehrine ziyarette bulundu. TDBB heyetinin de katıldığı resmi toplantıda, Başbakan Yıldırım ve heyeti, Gagauz Özerk Yeri Başkanı İrina Vlah, Moldova Başbakanı Pavel Filip ve heyetleri ile bir araya geldi. Görüşmede TDBB’nin yürüttüğü projeler olan kültür merkezi ve asfalt fabrikası gibi konular yanında, TİKA’nın Komrat’ta inşa edeceği şehir hastanesi, organize sanayi bölgesi gibi projeler ile ilgili istişarelerde bulunuldu. Toplantıdan sonra iki ülkenin Başbakanı IV. Dünya Gagauz Kongresinin düzenlendiği Kültür Merkezine geçerek gelen delegelere hitap ettiler. TDBB Heyeti Başbakan Yıldırım onuruna verilen resmi yemeğe de iştirak etti.

Moldova Belediyeler Birliği (CALM) Ziyareti

Programın üçüncü günü 7 Mayıs 2017 – Pazar, TDBB heyeti Moldova Belediyeler Birliği (CALM)’ı ziyaret etti. Toplantıya CALM Başkanı Tatiana Badan, CALM Genel Sekreteri Viorel Furdui, Straşeni Belediye Başkanı Doamna Valentina Casian, Costeşti Ialoveni Belediye Başkanı Natalia Petrea, Ghidighici Belediye Başkanı Isac Serafim, Circova Belediye Başkanı Valentin Gutan, Calaraşı Belediye Başkanı Nicolae Melnic katıldı. CALM Başkanı ve aynı zamanda Moldova’yı temsilen TDBB’nin Yönetim Kurulu üyesi olan Badan, Moldova’nın yerel yönetimler reformları sürecinde Türkiye’den destek aldıklarını ifade etti. “Son yerel yönetim reformu sonrası sekiz belediyenin şehir statüsü kazanmasının önemli olduğunu düşünüyorum. Umarım karşılıklı ziyaretler ile yaptığımız çalışmalardan her iki taraf da istifade edecektir” dedi. TDBB Genel sekreteri Solak Birlik hakkında kısa bilgi verdikten sonra heyeti tanıtarak, bu görüşme için heyeti Pazar günü zaman ayırdıklarından dolayı CALM’a teşekkürlerini sundu. Birlik Genel sekreteri Solak: “TDBB’nin Moldova’da 25 üyesi bulunmaktadır. Bu, hem iki Birlik hem de iki ülke belediyeleri arasındaki ilişkilerin ne kadar güçlü olduğunu gösterir. Bu yıl içinde Moldova belediye başkanları için bilgi ve tecrübe paylaşımı programı düzenleyebiliriz” dedi.

CALM merkezindeki hediyeleşmenin ardından, son derece yoğun ve oldukça verimli geçen TDBB Moldova Çalışma Ziyareti Programı Kişinev şehir turu ile sona erdi.

8.05.2017