Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) işbirliğinde, 14-21 Mayıs 2017 tarihleri arasında Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı İdaresi Birim Yöneticilerine yönelik olarak düzenlenen “Bilgi ve Tecrübe Paylaşımı Programı” İstanbul’da yapılan sunum ve saha gezileri ile tamamlandı.

Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkan Birinci Yardımcısı Renat Tuleberdiev başkanlığındaki heyette, Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkan Yardımcısı Talaibek Karybekov, ‘Ala Arça Doğal Park’ Müdürü Marat Kasymbaev, ‘2 no’lu Başbakan Makamı Müdürü Maksatbek Shabdanbaev, ‘Kırgızistroyservis’ Müdürü Adylbek Ismailov, Devlet Binaları Departman Müdürü Ashym Estebesov, Devlet Spor Kompleksi Müdürü Adylbek Ibraimov, Devlet Hastanesi Müdürü Gulmira Baitova, Hesap Bölüm Müdürü Nuriia Mamyrova, İktisat Bölüm Müdürü Zhyparkul Ryskulova, Devlet Satın Alma Müdürü Ilgiz Tapaev, Milli Ustalar Birliği Başkanı Sultanbek Makashov, Hukuk İşleri Departmanı Müdürü Kutman Mamyrov, Bilgi ve Telekomünikasyon Departmanı Müdürü Amanat Karagulov ve İnsan Kaynakları Bölüm Müdürü Magira Tynalieva yer aldı.

Programın ilk Günü Heyet TDBB’yi Ziyaret Etti

Programın ilk günü 17 Mayıs 2017 tarihinde heyet İstanbul Fatih Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği’ni ziyaret etti ve burada “Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu” konulu sunumun ardından saha gezisi yapıldı. Heyet daha sonra TDBB’yi ziyaret etti. Görüşmeye heyetin yanı sıra Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Kırgızistan İstanbul Başkonsolosu Erkin Sopokov ve TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak katıldı. TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak TDBB’nin çalışmaları ve faaliyetleri hakkında heyete bilgi verdi. Kendilerini TDBB’de ağırlamaktan memnun olduklarını ifade eden Solak, Kırgızistan’la çok sayıda projede işbirliği yaptıklarını bildirdi. Solak, ayrıca göreve yeni başlayan Kırgızistan İstanbul Başkonsolos’u Erkin Sopokov’u da tebrik etti. Heyet adına konuşan Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkan Birinci Yardımcısı Renat Tuleberdiev ise, TDBB’de olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek kendilerine gösterilen ilgi ve alakadan dolayı TDBB’ye teşekkür etti.

TDBB’den ayrılan heyet Başbakanlık TOKİ İstanbul Hizmet Binasını ziyaret etti ve burada ‘Toplu Konut Projeleri’ konulu sunumun ardından saha gezisi yapıldı.

Programın ikinci günü Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı İdaresi Birim Yöneticileri Spor İstanbul’u ziyaret etti ve ‘Belediyelerin Spor Etkinlik ve Hizmetleri’ konulu sunum izlendi ve saha gezisi yapıldı. Aynı gün İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ziyaret edilerek ‘İstanbul’da Yürütülen Turizm Faaliyetleri’ konulu sunum izlendi ve Yerebatan Sarınıcı ve tarihi yarım ada gezisi yapıldı.

Sertifika Töreni Gerçekleştirildi

Programın ikinci günü akşam yemeğinde Zeytinburnu Belgradkapı Tesislerinde akşam yemeği ve sertifika töreni gerçekleştirildi. Törene Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Kırgızistan İstanbul Başkonsolosu Erkin Sopokov, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı İdaresi heyeti ve TDBB Çalışanları katıldı. Başkan Aydın törende yaptığı konuşmada, “Kardeş ülkemiz Kırgızistan’dan buraya gelip misafirimiz olduğunuz için çok teşekkür ediyorum. Böyle önemli bir programın yapılmasına vesile olan TDBB’ye de teşekkür ediyorum. Umarım program sizin için çok faydalı olur. Sizleri tekrar misafir etmekten de memnun oluruz. Bilin ki İstanbul Zeytinburnu’nda sizleri seven kardeşleriniz var. Geldiğiniz için teşekkür ediyorum” dedi. Sertifika takdimi sonrasında hediyeleşme ve toplu fotoğraf çekimi ile tören sona erdi.

Programın üçüncü gününde heyet İstanbul Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğünü ziyaret edip ‘İstanbul’da Orman Varlığı ve Milli Parklara Yönelik Çalışmalar’ konulu sunum izlendi ardından saha gezisi olarak Atatürk Arboretumu gezildi. Aynı gün öğleden sonra heyetin Giyim Kent ziyaretinde sunum izlendi ve saha gezisi yapıldı.

Programın son günü olan 20 Mayıs 2017 Cumartesi günü İstanbul Kültür Gezisi gerçekleştirildi.

Program, heyetin 21 Mayıs 2017 Pazar günü ülkelerine dönmesi ile sona erdi.

22. 05. 2017