Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl Üçüncüsü gerçekleştirilen Türk Dünyası Tiyatro Günleri, 15-20 Mayıs 2017 tarihlerinde Mersin’de gerçekleştirildi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı, Tarsus Kültür Merkezi ve Gülnar Kültür Merkezinde gerçekleştirilen 3. Türk Dünyası Tiyatro Günleri açılış törenine, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Kırgız Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi İbragim Cunusov, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Mersin Vali Yardımcısı Süleyman Deniz, TÜRKSOY Kırgızistan Temsilcisi Kocogeldi Kuliev, Kırgızistan Milli Akademik Dram Tiyatrosu Grup Lideri Koyrat İmanaliev, KKTC Mersin Başkonsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu, Tiyatro Günleri için Mersin’e gelen tiyatro grupları ve çok sayıda davetli katıldı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından 3 yıldır gerçekleştirilen tiyatro günlerinde, farklı ülkelerden gelen tiyatro grupları oyunlarını sahneliyor. Farklı kültür ve dilleri tiyatro potasında eriterek Mersinlilere aktarmayı amaçlayan Türk Dünyası Tiyatro Günleri’nde Kırgızistan, Suriye, Gagauzya, Kıbrıs, Irak ve İran’dan gelen tiyatro toplulukları oyunlarını sahneleyerek, kültürlerini ve dillerini Mersin’e taşıdı.

Üçüncüsü gerçekleştirilen Türk Dünyası Tiyatro Günleri, Toktobolot Abdumomunov Kırgız Milli Akademik Dram Tiyatrosu’nun “Dede Korkut” isimli oyunu ile başladı. Oyun sonrası sahneye çıkarak bir konuşma yapan Başkan Kocamaz, “Bugün Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak üçüncüsünü düzenlediğimiz Türk Dünyası Tiyatro Günleri’nin ilk oyununda Kırgızistan grubuyla birlikteyiz. Türk tarihinde çok önemli bir yeri olan Dede Korkut’la ilgili böyle bir oyunun Mersinimizde sergilenmiş olmasından çok büyük bir mutluluk duyduğumu belirtmek istiyorum. Bir hafta süreyle Kırgızistan, Suriye, Gagauzya, Kıbrıs, Irak ve İran heyetleri burada sahne alacaklar. Sadece Mersin merkezde değil ilçelerimizde de aynı şekilde bu gösteriler sunulacak. Tabi ki Mersin Büyükşehir Belediyemizin tiyatro grubu da bu etkinlikte Mersin’i temsilen yerini alacak. Ben buraya kadar gelen bütün heyetlere huzurlarınızda teşekkür ediyorum” dedi.

Beş gün süren 3. Türk Dünyası Tiyatro Günlerinde, Kerkük Türkmen Gardaşlık Ocağı Tiyatro Grubunun “Bayrak” oyunu, KKTC Güzelyurt Belediyesi Şehir Tiyatrosu “Domuzun Kuyruğu” oyunu, Gagauzya Komrat Belediyesi S. Kesya Müzik ve Dans Drama Tiyatrosu Tiyatro grubunun “Bir Adam Bütün Köye” oyunu, Suriye Türk Tiyatrosu oyuncularının “Bir İdam Mahkûmunun Son Günü” isimli oyunu sahnelendi.

22. Mayıs 2017