Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Yönetim Kurulu Üyesi Sancaktepe Belediyesi ve TDBB işbirliğinde, Yunus Emre Enstitüsü’nün “Tercihim Türkçe Projesi” kapsamında, Bosna Hersek Voljevac İlköğretim Okulunda yaptırılan Türkçe sınıfı, 11 Mayıs 2017 tarihinde düzenlenen törenle açıldı.
Törene, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı Denis Zvizdic, Bosna Hersek Büyükelçisi Haldun Koç, Federal Bosna Hersek Başkanı Melika Mahmutbegovic, TİKA Daire Başkanı Mahmut Çevik, Sancaktepe Kaymakamı Adnan Çakıroğlu ve çok sayıda davetli katıldı.
Voljevac İlköğretim Okulu Müdürü Fikreta Susic, törende yaptığı konuşmada, sınıfın hazırlanmasına katkıda bulunan herkese ve özellikle de Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem’e teşekkür ederek, “Okulumuzda 72 öğrenci Türkçe öğreniyor. Bu proje sayesinde öğrencilerimiz daha modern ortamda Türkçe öğrenme fırsatı yakaladı” dedi.
Türkiye ve Bosna Hersek arasındaki tarihi, kültürel ve sosyal bağların son dönemde yapılan çalışmalarla daha da güçlendiğini belirten İsmail Erdem ise, Kardeş şehir çalışmalarının Türkiye ve Bosna Hersek arasındaki ilişkilerin artmasına katkı sağladığını belirterek, Türkiye’nin her platformda kardeş ülke Bosna Hersek’e destek vermeye devam ettiğini vurguladı. Açılışta Voljevac İlköğretim Okulu öğrencilerine çanta ve kırtasiye malzemeleri dağıtıldı.
Gornji Vakuf’un İlk Spor Salonu Açıldı
Sancaktepe Belediyesi ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) işbirliğinde, Bosna Hersek’te bulunan kardeş şehir Gornji Vakuf’ta yaptırılan 1.500 kişilik çok amaçlı kapalı spor salonu törenle açıldı. Hizmete açılan spor salonu Gornji Vakuf kentinin ilk spor salonu olma özelliği taşıyor.
Erdem törende yaptığı konuşmada, “Bizler Gornji Vakuf Belediyesi ile 2013 yılında kardeş şehir protokolü imzaladık. Sancaktepe Belediyesi olarak açılışını gerçekleştirdiğimiz spor salonunu yapımını üstlendik. Aramızdaki dostluk ve kardeşlik bundan sonra da devam edecek. Spor salonunun Bosna Hersek adına şampiyon sporcuların yetişmesine vesile olmasını diliyorum” dedi.
Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı Denis Zvizdic ise, spor salonu projesinin Türkiye’nin desteğiyle gerçekleştirilen çok sayıda projeden biri olduğunu belirterek, “Türkiye, son 10-15 yıldır yüzlerce projeyle Bosna Hersek’te turizme sağladığı katkının yanı sıra başta spor ve sağlık alanında olmak üzere gerçekleştirdiği projelerle yaşam kalitesini de artırdı” dedi.

13.05.2017