Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) üyesi Kartal Belediyesi tarafından, 11 Temmuz 1995’de Yugoslavya iç savaşı sırasında Sırp ordusunun Srebrenitsa’yı işgal ederek katlettiği 8.372 Boşnak’ın anısına ‘Srebrenitsa Soykırım Anıtı’ 30 Nisan 2017 tarihinde, İstanbul’un Kartal ilçesinde kent meydanında törenle açıldı.

Türkiye’de Srebrenitsa Soykırım Anıtı adıyla dikilen ilk anıt olma özelliği taşıyan eserin açılışına, Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, TBMM Başkan Vekili ve İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, Bosna-Hersek Ankara Büyükelçisi Bakir Sadovic, Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Bosna-Hersek Fahri Başkonsolosu Ahmet Kemal Baysak, Havsa Belediye Başkanı Oğuz Tekin, Kıbrıs Esentepe Belediye Başkanı Cemal Erdoğan, Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek, Gölpazarı Belediye Başkanı Vedat Kazıcı, Yalova Koru Belediye Başkanı Kamil Yaman, Bosna Sijenica Belediye Başkanı Hazbo Mujoviç, Sijenica Meclis Başkanı Muhedin Fijuljenin, Türkiye Bosna – Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı Eşref Temiz, soykırımın baş tanığı Yazar Hasan Nuhanovic, Bosna-Sancak Kültür Dernekleri, Sivil Toplum kuruluşları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Gürcü heykel sanatçısı Jhon Gogaberishvili’nin, Kartal Belediyesi 4. Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu’nda eserleştirdiği ‘Srebrenitsa Soykırım Anıtı’, Bosna Sancak Akademik Kültür ve Tarih Vakfı işbirliğiyle Kartal Meydanı’na dikildi.

Srebrenitsa Soykırım Anıtı’nın Kartal Meydanı’na dikilmesi töreninde konuşan Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, “Bir dini kimlikle etnik kimliğin yan yana getirilip, Avrupa’nın ortasında Birleşmiş Milletler gözetiminde katledilmesinin karşısında durmak, bunu unutturmamak için bir yarışma düzenlemiştik. Bu yarışmada ödül kazanan eser çok anlamlı bir eser. Arkadaki kitle Bosna’nın ana gövdesini oluşturuyor. Yanda dağılmış olanlar tarih boyunca hayatını kaybedenleri, en öndeki parça ise soykırımı ifade ediyor. Son yok ediliş ile ana gövde arasında ise iplerle gönül bağı oluşturuldu. Bu bağ Kartal ile de kuruldu” dedi. Bosna-Hersek Ankara Büyükelçisi Bakir Sadoviç de, yaptığı selamlama konuşmasında, kendilerine destek verenlere teşekkür etti.

Törende ayrıca, Srebrenitsa’da yaşanan acıların anlatıldığı belgesel gösteriminin ardından, soykırımın tanıkları, o anları katılımcılarla paylaştı.

Konuşmaların ardından Sahneye çıkan şarkıcı Haluk Levent Srebrenitsa soykırımını anlatan şarkısını seslendirdi.

Konuşmaların ardından katliamda hayatını kaybedenler için dua edildi. Daha sonra “Ölüm Yolunda Barış İçin Yürüyenler” başlıklı fotoğraf sergisinin açılışı gerçekleştirildi.

30.04.2017