TDBB Denetim Kurulu Üyesi Safranbolu Belediyesi tarafından “Miras, Çocuklar ve Turizm” temasıyla “8. Uluslararası Avrasya Dünya Miras Şehirleri Konferansı” yerli ve yabancı misafirlerin katılımı ile, 21-24 Nisan 2017 tarihlerinde Safranbolu’da gerçekleştirildi.

“8. Uluslararası Avrasya Dünya Miras Şehirleri Konferansı” yerli ve yabancı misafirlerin katıldığı törenle başladı. Törende, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, Karabük Valisi Mehmet Aktaş, Dünya Miras Şehirleri Organizasyonu Genel Sekreteri Denis Ricard ve Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy birer konuşma yaptı. Konferansa ayrıca, Dünya Miras Şehirleri Avrasya Koordinatörü ve Yerel Yönetimler Genel Sekreteri Rasikh Sagitov, Tataristan’ın Başkenti Kazan Belediye Başkanı İlsur Metshin, Tataristan’ın Bolgar Belediye Başkanı Kamil Nugaev ile yerli ve yabancı misafir katıldı.

Safranbolu ve Bolgar Kardeş Şehir Oldu

Konuşmaların ardından Tataristan’ın Bolgar şehri ile Safranbolu arasında kardeş şehir protokolü imzalandı. Protokolü, Bolgar Belediye Başkanı Kamil Nugaev ile Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy imzaladı.

İmza töreninin ardından katılımcılar Dünya Miras Şehirleri Sergisi, Dünya Miras Şehirleri Çocukları Resim Sergisi ve Safranbolu Özel Eller Resim Sergisi’ni gezdi.

Ayrıca konferans etkinlikleri kapsamında Tataristan’dan Safranbolu’ya gelen Bolgar, Alabuga, Kazan ve Voronezh şehirlerindeki çeşitli okullarda eğitim alan Tatar öğrenciler, ülkelerine ait yöresel halk oyunları gösterileri sundu.

Safranbolu Belediye Başkanı Aksoy Konferansın kapanışında yaptığı konuşmada, “Belediye olarak bu tür uluslararası organizasyonlara çok önem veriyoruz. Çünkü bu organizasyonlar Safranbolu’nun tanıtılmasında çok önemli. Biz kültür turizminin yanında kongre turizminin de öne çıkmasını istiyoruz. Bunun için de Safranbolu Belediyesi olarak elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bu organizasyonların artması için çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. Konferans şehir gezisiyle sona erdi.

25.04.2017