Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ile Rusya Şehirler Birliği (SRG) arasında, 26 Nisan 2017 tarihinde “İşbirliği Protokolü” imzalandı.

TDBB Genel Merkezinde gerçekleştirilen imza törenine, TDBB Başkanı ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Rusya Şehirler Birliği Genel Müdürü ve Tekstilşiki Belediye Başkanı Ignatyeva Aleksandra Vitalyevna, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak Rusya Şehirler Birliği Genel Müdür Yardımcısı Abramov Igor ve Rusya Şehirler Birliği Dış İlişkiler Müdürü Grisun Ivan katıldı.

İşbirliği protokolü TDBB Başkanı ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile Rusya Şehirler Birliği Genel Müdürü Ignatyeva Aleksandra Vitalyevna tarafından imzalandı. Protokol ile iki ülke yerel yönetimleri arasında işbirliği ve ortak projelerin gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

TDBB Başkanı Karaosmanoğlu törende yaptığı konuşmada, “Bugün, dostluklarımızın pekişmesine yönelik olarak önemli bir işbirliğinin temellerini atıyoruz. Rusya Şehirler Birliği ile yapılan bu işbirliği çalışması, uzun vadede ülkelerimizin ortak çıkarlarına yönelik önemli projelerin hayat bulmasına vesile olacaktır. 28 ülkeden 1.100’den fazla yerel yönetim üyesi ile önemli uluslararası organizasyonlardan biri olan Türk Dünyası Belediyeler Birliği ve Rusya Şehirler Birliği işbirliğinde, ortak amaçlar doğrultusunda önemli çalışmalar hayata geçirilerek bölge barışına da katkıda bulunulacaktır” dedi.

Protokolü Rusya Şehirler Birliği adına imzalayan Genel Müdür Vitalyevna ise, “İşbirliği teklifimizi kabul ettiğiniz ve iki birlik arasında imzalanan protokol için sizlere çok teşekkür ediyorum. İki ülke yerel yönetimleri arasında işbirliğinin gelişmesini istiyoruz. 1991 yılında kurulan Rusya Şehirler Birliği, belediyeleri federal düzeyde temsil eden kar amacı gütmeyen bir kuruluş olup, merkezi Moskova’dadır. Moskova, Kazan gibi önemli şehirlerin de aralarında olduğu 91 üyesi olan Birliğin Başkanı Chelyabinsk Şehir Meclisi Başkanı Mosharov Stanislav Ivanovich’tir. Birliğin amacı Rusya Federasyonu’nda yerel yönetim sisteminin gelişmesine destek olmak, belediyeler arasında koordinasyonu sağlamak ve yurtiçi ve yurtdışındaki ilgili diğer kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmasına yardımcı olmaktır. Rusya Şehirler Birliği olarak forumlar yapıyoruz. Dördüncüsünü Başkurdistan’da yaptık. Bu yıl beşincisini gerçekleştireceğiz. TDBB’yi de bu foruma davet ediyoruz. Bu forumlarda her belediye yaptığı en iyi çalışmaları anlatıyor. Böylece karşılıklı olarak tecrübe paylaşımına imkan oluşturuyoruz” diye konuştu.

İmza töreni günün anısına karşılıklı hediyeleşme ve toplu fotoğraf çekimi ile tamamlandı.

26.04.2017