Kosova Presheva Belediye Başkan Yardımcısı Xhelal Memeti ve beraberindeki heyet Keçiören Belediyesini ziyaret ederek Başkan Mustafa Ak’ı ziyaret etti. Ziyarette Xhelal Memeti’ye Sırbistan Genel Müftüsü Nexhmedin Saqipi, Liza-r Genel Başkanı Mensur Moriha, Kosova STK başkanları, LİLA-R heyeti ve üniversite öğrencileri de eşlik etti.

Konuk heyeti Keçiören’de ağırlamaktan duyduğu mutluluğu ifade eden Mustafa Ak, Keçiören’i tanıtıcı bilgiler verirken, “Bu tür gezilerin çok faydalı olduğuna inanıyoruz. Kosova dünyanın en genç ülkesi, ortak bir tarihe sahibiz ve bağımız çok eskilere dayanıyor. Tarihimizin bize yüklediği sorumlulukla Kosova’yla yakın işbirliği içerisindeyiz” dedi. Prizren ve Mamuşa ile kardeş belediye olduklarını hatırlatan Başkan Ak, “Geçtiğimiz yıllarda Mamuşa’da Çanakkale Savaşı zaferinin 100. yılı anısına Çanakkale Anıtı’nın ve parkın açılışını yaptık. Yine Prizren’de Ankara Parkımız var. Her yıl gerçekleştirdiğimiz Uluslararası Ramazan Etkinliklerinde Kosova’yı misafir edip Kosova gecesi düzenliyoruz” diye konuştu.

Kosova Presheva Belediye Başkan Yardımcısı ise, kendilerine gösterilen misafirperverlikten ötürü Başkan Ak’a teşekkür etti. Sırbistan Genel Müftüsü Saqipi de, Türkiye ile ilişkilerinin çok eskiye dayandığını kaydederek, “Osmanlı zamanında yapılan birçok eser bize miras kaldı. İlişkilerimizin her geçen gün artarak geliştiğini görmek bizleri çok mutlu ediyor” ifadelerini kullandı.

Ziyaret sonrası konuk heyet TBMM, Çanakkale Platosu, Estergon Kalesi ve Botanik Parkı’nı gezdi.

06.04.2017