Mersin Büyükşehir Belediyesi, Moğolistan’ın Bayan Ulgii ve KKTC’nin Gazimağusa Belediyeleri ile ‘Kardeş Şehir Protokolü’ imzaladı.

31 Mart 2017 tarihinde Mersin’de gerçekleştirilen imza törenine, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Bayan Ulgii (Moğlistan) Belediye Başkanı Bakhitkhumar Khakhan ve Gazimağusa (KKTC) Belediye Başkanı İsmail Arter katıldı.

Bayan Ulgii ile Mersin Kardeşliği

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde bir araya gelen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ile Bayan Ulgii Belediye Başkanı Bakhitkhumar Khakhan, Kardeş Şehir Protokolü’nü imzaladı.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, törende yaptığı konuşmada, kardeş şehir protokollerinin imzalanması ile birlikte kentler arasındaki kardeşliğin kayıt altına alındığını ifade etti. Başkan Kocamaz, “Bu kardeşliğin dolu dolu yaşanması ve bizden sonraki nesillere aktarılması önemli. Bu yüzden karşılıklı öğrencilerimizin, iş adamlarının, meclis üyelerinin ve belediye başkanlarının gidip gelebilmesi bu işi daha da geliştirecek. Ticari ilişkileri de başlatarak bu işi taçlandırmak istiyoruz” dedi.

Bayan Ulgii Belediye Başkanı Bakhitkhumar Khakhan da, Mersin’de olmaktan mutlu olduğunu ifade ederek, “Mersin’in kardeşi olmaktan mutluluk duyuyorum. Bu protokol sayesinde her iki ülke arasında sosyal ticari ve diğer alanlarda faaliyetlerin artacağını umuyorum” ifadelerini kullandı.

Gazimağusa ile Mersin de kardeş oldu

Bayan Ulgii ile Mersin arasında yapılan Kardeş Şehir Protokolü’nün ardından Gazimağusa Belediyesi ile Mersin Büyükşehir Belediyesi arasında da Kardeş Şehir Protokolü’ne imza atıldı.

Protokol, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ve Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter tarafından imzalandı.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, ‘Türkiye Cumhuriyeti Kıbrıs Türkünü hiçbir zaman yalnız bırakmamıştır ve bırakmayacaktır. Mersin olarak her zaman Kıbrıs’ın yanındayız, halklarımızın kardeşliğinin daim olmasını diliyorum. Sizlere de Mersin halkı adına bir kez daha şehrimizi şereflendirdiğiniz için ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarını yakından takip ettiklerini ifade ederek, “Başarılarınızın devamını dileyerek sizleri tebrik ediyorum. İki kent arasında imzalanan bu protokol dolayısı ile göstermiş olduğunuz yakınlıktan dolayı çok teşekkür ederim. Sizlerin tecrübelerinizden faydalanacağımız için mutluyuz ve imzalanan bu protokol her iki kente de hayırlı olsun” dedi.

Protokol törenlerinin ardından Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin’in kardeş şehirleri olan Bayan Ulgii ve Gazimağusa heyetleri ile öğle yemeğinde bir araya geldi.

31.03.2017