Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Kartepe Belediyesi işbirliğinde, Yunus Emre Enstitüsü’nün “Tercihim Türkçe Projesi” kapsamında Bosna Hersek’in Bihaç şehrindeki “Harmani 1” İlköğretim Okulunda yaptırılan Türkçe sınıfı, 17 Mart 2017 tarihinde düzenlenen törenle açıldı.

Türkçe sınıfının açılış törenine, Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç, Una-Sana Kantonu Eğitim Bakanı Sanela Cenanovic, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, Bihaç Belediye Başkanı Suhret Fazlic, Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Mehmet Akif Yaman, öğretmen ve öğrenciler katıldı. “Harmani 1” İlköğretim Okulu’nda açılan Türkçe sınıfı, Una-Sana Kantonu’ndaki ilk Türkçe sınıfı oldu.

Kartepe Belediye Başkanı Üzülmez törende yaptığı konuşmada, Bihaç ile “kardeş şehir” olduklarını belirterek, bu tür projelere, özellikle 15 Temmuz başarısız darbe girişimi sonrası çok daha fazla ihtiyaç olduğunu vurguladı. Daha önce de defalarca Bihaç’ı ziyaret ettiğini aktaran Üzülmez, “Ama bugün çok ayrı bir gündü. Özellikle çocukların, her iki ülkenin milli marşını dinlerken, kalplerinin ortak attığını ve eşlik ettiklerini gördüm” dedi.

Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Koç da, Türkçe’nin ikinci yabancı dil olarak Bosna Hersek’te okutulmasının, aynı zamanda Boşnakça’nın da Türkiye’de yaygınlaşmasının ikili ilişkilerde geleceğe yönelik önemli bir organik bağ oluşturduğunu söyledi. İki dili de aynı düzeyde bilen gençlerin sayısının artmasının, ekonomik anlamda da geleceğe yönelik bir yatırım olduğunu vurgulayan Koç, Bosna Hersek’teki Türk kurumları ve firmalarının iki dili de bilen gençlere ihtiyacı olduğunu kaydetti. Koç, ülkedeki Türkçe sınıflarının sayısının artmasını ümit ettiklerini belirterek, bu alandaki katkılarını sunmaya devam edeceklerini, bunun aslında iki ülke arasındaki ilişkilerin de temeli olduğunu sözlerine ekledi.

Türkçenin seçmeli ders olarak öğretildiği okulda eğitim alan öğrenciler, açılışın ardından hazırlanan programda Türkçe şiirler okuyup, şarkılar söyledi.

Tören günün anısına karşılıklı hediyeleşme ve hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

18.03.2017