Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) tarafından, Kazakistan Ankara Büyükelçiliği, Zeytinburnu Belediyesi ve Kazak Türkleri Eğitim Araştırma Derneği (KATEAD) işbirliğinde düzenlenen, “Doğumunun 100. Yılında Halife Altay Anma Programı”, 25 Mart 2017 Cumartesi akşamı, Zeytinburnu Belediyesi Kazlıçeşme Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Programa, TDBB Başkan Vekili ve Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, Kazakistan İstanbul Başkonsolosu Yerkebulan Sapiev, Halife Altay’ın aile mensupları, KATEAD Başkanı Serkan Dinçtürk, Kırgız Türkleri Derneği Başkanı Kurbanbek Kutlu, Hoca Ahmet Yesevi Vakfı Başkanı İlyaz Saka ve çok sayıda davetli katıldı.

Kazak Pilavı ikramı ile başlayan program açılış konuşmaları ile devam etti.

TDBB Başkan Vekili ve Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın açılış konuşmasında, “Tüm katılımcıları sevgi ve muhabbetle selamlıyorum. Bu önemli günde geçmişe yolculuk yaparak değerli büyüğümüz Halife Altay’ı anacağız. Böyle önemli bir programı düzenledikleri için TDBB’yi, Kazakistan İstanbul Başkonsolosluğu’nu ve KATEAD’ı kutluyorum” ifadelerini kullandı.

Kazakistan İstanbul Başkonsolosu Yerkebulan Sapiev ise, “Bugün burada bu güzel ve anlamlı programda bulunmaktan gurur duyuyorum. Zeytinburnu ilçesi bizim ikinci evimiz gibidir. Bu anlamlı programa katkı sunanlara teşekkür ediyorum” dedi.

Halife Altay’ın Oğlu Abdurrahim Altay da, “Atalarımızın Altaylardan Anadolu’ya göçü yirmi yıl sürmüştür. Bu göçü vatanlarında dinlerini, diyanetlerini yaşama imkânı kalmadığı için yapmışlardır. Kazakistan’dan 18 bin kişi ile başlayan bu göç Anadolu’da bin 400 kişi ile noktalanmıştır. Ancak bin 400 kişi amacına ulaşmıştır. Babam da bunlardan biridir. Çanakkale Zaferinin Kutlandığı bu haftada bu anma programını tertip ettiğiniz için teşekkür ediyorum” dedi.

KATEAD Başkanı Serkan Dinçtürk ise, “KATEAD olarak en önemli amacımız tarihimize sahip çıkarak geleceğimizi kurgulamaktır. Halife Altay gibi halkı için mücadele etmiş birini anmak bizim için vefa borcudur. Halife Altay Kazakların içinden çıkmış büyük bir din âlimidir. Ömrünün sonuna kadar dini ve milleti için ter dökmüş değerli âlimimiz Halife Altay’ı huzurlarınızda rahmetle anıyorum” diye konuştu.

“Doğumunun 100. Yılında Halife Altay” Paneli Yapıldı

Açılış konuşmalarının ardından Kazak Türklerinin din âlimlerinden olan Halife Altay için “Doğumunun 100. Yılında Halife Altay” konulu panel düzenlendi. Oturum Başkanlığını Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Fahri Solak’ın yaptığı panele, Dünya Kazakları Cemiyeti Genel Sekreteri Botagöz Uvatkan, Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Üyesi Abdulvahap Kara, Avrasya Üniversitesi Otrar Araştırma Merkezi Danagul Mahatkyzy ve Kazak Yazar ve Şair Jadi Şakenulı konuşmacı olarak katıldı.

Panelde ilk konuşmayı yapan Dünya Kazakları Cemiyeti Genel Sekreteri Botagöz Uvatkan, “Halife Altay ile Kazakistan’ın ilk Bağımsızlık yıllarında tanıştım. Kendisi ile beraber çok çalışmamız oldu. Bu nedenle onu çok yakından tanıyorum. Halife Altay Kazakistan’da büyük saygı gördü. Onun çevirdiği Kur’an-ı Kerim Kazakistan’da binlerce adet basıldı ve dağıtıldı. Bu çeviri ile Kazak gençleri Kur’an-ı Kerim’in mealini okuyarak yetişti. Bu nedenle Halife Altay’ın Kazakistan tarihindeki yeri çok önemlidir” diye konuştu.

Kazak Yazar Jadi Şakenulı ise, “Bu 100. Anma yılında Alaş’ın bir ruhu var. Halife Altay Alaş milli ruh ve bilincini kazanmış değerli bir insandır. Kazakistan bağımsız olunca Halife Altay hiç tereddüt etmeden ata yurduna dönmüştür. Halife Altay Kazak tarihinin önemli bir sayfasını oluşturuyor. O Kazak tarihinde silinmez izler bıraktı. Halife Altay Kazakların gururudur. Doğumunun yüzüncü yılında böyle bir program yapılması onun ne kadar değerli bir insan olduğunu gösteriyor” dedi.

Avrasya Üniversitesi Otrar Araştırma Merkezinden Danagul Mahatkyzy ise, “Halife Altay sadece bir boyun, bir kabilenin değil tüm Kazakların önemli bir şahsiyetidir. Avrasya Üniversitesi Otrar Araştırma Merkezi olarak Halife Altay’ın hayatının araştırılması görevi bize verildi. Bizde bu bağlamda Halife Altay’ın hayatını anarken, Kazakların hürriyet ve bağımsızlık konusundaki mücadelelerini ele alacağız ve yirminci yüzyılda yapılan bu mücadelelerin farklarını benzerliklerini ortaya koymaya çalışacağız. Bunlarda bilimsel toplantılarda bilimsel kaynaklara dayalı olacak” diyerek sözlerini noktaladı.

Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Üyesi Abdulvahap Kara da, “Atalarımız bilinçli ve değerli insanlardı. Halife Altay’da bunlardan birisidir. Büyük insanlar öldükten sonrada fikirleriyle ve eserleriyle halkına hizmet ederler. Halife Altay da böyle bir insan olduğu için bu gün burada onu anmak için toplandık. O tüm Türk Dünyasının değerli bir şahsiyetidir. Halife Altay’ın eserleri Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı tarafından basılmıştır. Onun eserleri günümüzde Türkiye’de, Kazakistan’da ve Tüm Türk Dünyasında okunuyor. Kur’an-ı Kerim’in ilk mealini hazırlamak Halife Altay’a nasip oldu. Bu çok önemlidir” ifadelerini kullandı.

Anma programı teşekkür plaketlerinin takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

25.03.2017