Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Üyesi Esenler Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “Uluslararası Tarihi Su Yolu Şehirleri Buluşması” kapsamında, 8 Balkan ülkesinden 9 şehir, 22 Mart Dünya Su Günü’nde Esenler’de bir araya geldi.

Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde yapılan açılış törenine, Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, AK Parti İstanbul Milletvekili Nureddin Nebati, Esenler Kaymakamı Hulusi Şahin, Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Berat (Arnavutluk) Belediye Başkanı Petrit Sinaj ve ebru sanatçısı Hikmet Barutçigil’in yanı sıra Filibe (Bulgaristan), Niş (Sırbistan), Köstence (Romanya), Travnik (Bosna Hersek), Bar (Karadağ), Prizren (Kosova) ve Ohri (Makedonya) belediye başkan yardımcıları ve temsilcileri ile çok sayıda konuk katıldı.

Türkiye’de ilk defa düzenlenen “Uluslararası Tarihi Su Yolu Şehirleri Buluşması”nı düzenlemekteki amaçlarını anlatan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “Biz, su medeniyetinin çocukları olarak su ile kendini tanımlandırmış, suyun kültürüyle kendi kültürünü inşa etmiş şehirleri bir araya getirerek sevgi dilini, su diliyle buluşturduk. Biz, suyu sadece arınmak için değil dualarımızda, umutlarımızda, insanı tanımlamak ve onu övmek istediğimizde de kullanırız. Balkan ülkelerimizle suyun duasına, şefkatine, birleştiriciliğine vurgu yaparak, suyolu üzerindeki şehirlerle suyu konuşalım dedik, suyun sanata ve kültüre imzasını konuşalım istedik” diye konuştu.

Suyun insanlık için önemine dikkat çeken Berat Belediye Başkanı Petrit Sinaj da, “Su; insanlığın, medeniyetin ve hatta büyük savaşların bile başlangıcıdır. Suyun bu denli önemli olduğu bir dünyada dokuz su şehrini buluşturdukları için Esenler Belediyesi’ne teşekkür ediyorum ” şeklinde konuştu.

Su ile Ebrunun Buluşması Çok Önemli

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak da, su Kasidesi’nin ebru ile buluşmasının çok önemli bir çalışma olduğunu belirterek, “Bir şaheser olan Su Kasidesi’nin bizim milli, yerli sanatımız olan ebruya yansıtmak ve bunun için ter dökmek, göz nuru akıtmak gerçekten önemli bir hadisedir. Su, hayatın ve medeniyetin temelidir ama o suyu yaşatmak, bizim medeniyetimizin bir tasavvurudur ” dedi.

Programın ilk günü, piyanist Güneş Yakartepe, ‘Su Müziği’ ve Fuzuli’nin ‘Su Kadisesi’ adlı eserini icra etti. İlk gün ayrıca Fuzuli’nin Su Kasidesi’ni ebru sanatı ile buluşturan Hikmet Barutçugil’in ‘Âb-Rû’larda Su Kasidesi’ isimli sergisi ziyarete açıldı. Katılımcılar, daha sonra ‘Tarihi Su Yolu Şehirleri Buluşması’ projesine katılan 9 şehrin tanıtımının yapıldığı stantları gezdiler. Buluşmaya katılan şehirlerin halk oyunları ekipleri, gösterileri ile programa renk kattılar.

Programın ikinci gününde ise, Balkan ülkelerinden gelen belediye başkanları ve sanatçıların katılımıyla kültürel gezi kapsamında, ADELL Ab-ı Hayat Müzesi, Yerebatan Sarnıcı ve Ayasofya Müzesi ziyaretlerinin ardından Boğaz turu yapıldı.

Tarihi Su Yolu Şehirleri Buluşması, Türkiye’ye gelen sanatçılar ve ekiplerin kültürel gösterileriyle renklenirken, kapanış gecesinde sergilenen performanslar, izleyicilere keyifli anlar yaşattı. “Su”ya dair eserlerin ve Balkan ezgilerinin seslendirildiği gecede, ESEV (Esenler Sanat Evi) hocaları söylediği türkülerle programa renk kattı. Çok sayıda kültürel etkinliğin yer aldığı ‘Uluslararası Tarihi Su Yolu Şehirleri Buluşması’nın finalinde ‘Sudan Yansıyan Nağmeler’ konseriyle renkli bir kapanış yapıldı.

23.03.2017