Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Yönetim Kurulu Üyesi Keçiören Belediyesi, kardeş şehri olan Filistin’in El Halil Belediyesi’ne sulama tankeri hediye etti.

Aracın teslimi için Keçiören Belediyesi’nde düzenlenen imza törenine, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Filistin Ankara Büyükelçisi Dr. Fead Mustafa, Filistin El Halil Belediye Başkanı Prof. Dr. Davut Zatari ve Keçiören Kaymakamı Uğur Bulut katıldı.

Filistin halkı ile Türk halkının gönüllerinin beraber olduğunu belirten Filistin’in Ankara Büyükelçisi Dr. Faed Mustafa, “Yaşam kaynağı olan suyun aynı zamanda yangını da söndürdüğünü kaydeden Filistin Büyükelçisi, “Hediye edilen bu tanker bizim için sembolik açıdan da çok kıymetlidir. Dünya ülkeleri, ABD, batılı devletler İsrail’e Filistin’i yakmak için savaş araç gereçleri gönderirken, Keçiören Belediyesi yeşertmek için su tankeri hediye ediyor” dedi.

El Halil Belediye Başkanı Prof. Dr. Davut Zatari de, tankeri hediye eden Başkan Ak’a ve tüm Keçiörenlilere teşekkür ederek, “Bizim için çok anlamlı bir bağış. Bu sulama tankeri Keçiören’den İsrail karşısında dimdik duran Filistin’e gidiyor. Bütün Türk halkına bizimle oldukları için teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Sözlerine “Keçiören’e hoş geldiniz, safalar getirdiniz” diyerek başlayan Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak ise, kardeş belediye El Halil’e kardeşliğin bir gereği olarak sulama tankerini hediye ettiklerini belirtti. Hediye kararını Belediye Meclisi’nde iki yıl önce aldıklarına işaret eden Başkan Ak, “Ama aracımızı İsrail’in ambargosu nedeniyle gönderemedik. Bu hediyemiz belediyeden belediyeye değil, Türk halkından Filistin halkına bir yardımdır. Oradaki insanlarımıza ve ağaçlara hayat vermesini umuyoruz, hayırlı uğurlu olsun. Filistin’in haklı davasında Türkiye her zaman Filistin halkının yanındadır” dedi.

Törende konuşmaların ardından, teslim protokolü imzalanarak Başkan Ak tarafından aracın teslimi gerçekleştirildi.

22.03.2017