UNESCO Hoca Ahmed Yesevi yılı vesilesiyle, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve TDBB işbirliğinde, 4 Mart 2017 Cumartesi akşamı “Sevda-yı Muhammed: Bestelenmiş Hikmetler Konseri” düzenlendi.

Süleyman Demirel Kültür Merkezinde gerçekleştirilen programa, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, 27. Kuşaktan Hoca Ahmet Yesevi’nin torunu İsmetullah Yesevi, AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, belediye yöneticileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Türk irfanının piri Hoca Ahmed Yesevi’nin ilk kez bestelenen 15 hikmeti, “Sevda-yı Muhammed” adıyla düzenlenen etkinlikte seslendirildi. Konsere katılanlara Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Yesevi’nin ilk kez bestelenen eserlerinin yer aldığı CD, Hoca Ahmed Yesevi ile ilgili kitap dağıtıldı. Genel sanat yönetmenliğini Murat Özer’in üstlendiği bu manevi şölenin epik anlatımını Emin Olcay, hikaye sunumunu ise Cemalettin Tül üstlendi. İbrahim Suat Erbay ve İrfan Gürdal tarafından 15’i bu program için özel olarak bestelenmiş 16 eser ilk kez icra edildi. Konser TRT AVAZ Kanalından canlı yayınlandı.

Programda bir konuşma yapan TDBB Başkanı ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Aşk, önce Allah aşkı, ilahi aşk, sonra Muhammed aşkı… Hoca Ahmed Yesevi bu sonsuz aşkı önce Türkistan’daki öğrencileri ile paylaştı. Onları bir hamurkâr gibi yoğurdu. Onlara hedefler koydu, görevler verdi ve Anadolu’ya gönderdi. Ahmed Yesevi tarihe yön veren, günümüzü dahi aydınlatan büyük mürşitlerimizden biridir” dedi.

Konuşmalar ve Konserin ardından, katkıda bulunanlara hediye takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile program sona erdi.

Konser kaydına buradan ulaşabilirsiniz.

05.03.2017