Hocalı Katliamı’nın 25. yıldönümünde 613 Azerbaycan şehidinin anısına eserlerini karartan sanatçılar dünyaya anlamlı bir mesaj verdi. Şehitler için karartılan resim ve heykellerin yer aldığı karma serginin açılışı 25 Şubat 2017 tarihinde, Keçiören Estergon Kalesi’nde gerçekleştirildi.

Açılış törenine TDBB Yönetim Kurulu Üyesi, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Faig Bagırov, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Uslan, Gazi Eğitim Fakültesi Resim İş Eğitim Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Alev Çakmakoğlu, çok sayıda sanatsever ve davetli katıldı. Keçiören Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen karma sergide, Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim İş Eğitimi Anabilim Dalı ve Türk Sanatı Topluluğu sanatçılarının Hocalı şehitleri için kararttıkları eserleri yer aldı.

Açılış töreninde konuşan Mustafa Ak, sergide insanlığın kararan yüzünün görüldüğünü belirterek, “Burada aynı zamanda sanatçılarımızın büyük bir özverisi de var. Kendi çocukları gibi sevdikleri eserlerin üzerlerini karartarak dünyaya önemli bir mesaj verdiler. Tarihten ders çıkararak bir daha böyle acıları yaşamayız inşallah” diye konuştu.

Büyükelçi Bagırov ise, sergiyi çok anlamlı bulduğunu ifade ederek, “Bu sergi Türk milletinin özüne uygun olan Estergon Kalesi’nde açılıyor. Hocalı Katliamı gibi acı bir hadise sanat diliyle sanatçılar tarafından kamuoyunun dikkatine sunuluyor. Gençlerimize bu soykırımı anlatmak bizim borcumuzdur” dedi. Sanatçılara duyarlılıklarından ötürü teşekkür eden Rektör Uslan da, “Kazıklı Voyvodaların, Bosna canilerinin, Kıbrıs’ta bir anneyi üç çocuğuyla katledenlerin, Hocalı’da soykırım gerçekleştirenlerin değil de, ‘Bir insanı öldüren tüm insanlığı öldürür’ diyen, ‘Merhamet etmeyene merhamet olunmaz’ diyen bir medeniyetin evlatları olduğumuz için Rabbime hamd ediyorum” mesajını verdi.

Sanatçılar adına konuşan Alev Çakmakoğlu ise, serginin ziyaretçileri çok farklı yerlere götüreceğini söyleyerek, “Eserlerimizi karartarak hepimizin acısını yansıtmak istedik. Eserlerimizde Hocalı şehitlerinin duygularını, yaşanmışlıklarını ve yaşanmamışlıklarını göreceksiniz. Bu eserlerimizi Azerbaycan Büyükelçiliği aracılığıyla Azeri dostlarımıza hediye edip, o katillere karşı hak arayışlarında bizim de bir katkımız olsun istiyoruz” dedi.

Kurdele keserek serginin açılışını yapan protokol heyeti, daha sonra sergiyi gezerek sanatçıların eserlerini tek tek inceledi. Karma sergi 5 Mart 2017 tarihine kadar açık kaldı.

26.02.2017