Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Şubat Ayı Yürütme Kurulu Toplantısı, 22 Şubat 2017 Çarşamba günü İstanbul’da Birlik Merkezinde yapıldı.

TDBB Başkanı, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu Başkanlığındaki toplantıya, TDBB Yürütme Kurulu üyeleri Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak katıldı.

TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak’ın 18 Ocak 2017- 22 Şubat 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen faaliyetler ve gündem hakkında bilgi vermesiyle başlayan toplantı, gündemdeki konuların görüşülmesiyle devam etti.

Bu çerçevede, 2017 yılı içerisinde, Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı İdaresi Birim Amirlerine yönelik eğitim programı düzenlenmesine, Rusya Federasyonu Şehirler Birliği ve TDBB arasında işbirliği çalışmalarının başlatılmasına, Moldova Gagauz Özerk Yeri Komrat şehrinde yapılması planlanan ‘Komrat Sanat Evi Projesi’ne, Birliğimiz ve Birlik üyelerimiz tarafından destek verilmesine, Gagauz Özerk Yeri Bölgesi’nde, 5-6 Mayıs 2017 tarihinde gerçekleştirilecek ‘IV. Dünya Gagauz Kongresi’ne Birliğimizi temsilen katılım sağlamasına, Kazakistan Ankara Büyükelçiliğinin önerisiyle, ‘Doğumunun 100. Yılında Halife Altay Anma Programı’nın TDBB ve Zeytinburnu Belediyesi işbirliğinde İstanbul’da gerçekleştirilmesine, 08-10 Kasım 2017 tarihleri arasında, Ankara’da gerçekleştirilecek ‘EIF 2017 – 10. Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı’na katılımcı desteği sağlanmasına, 2017 yılı içerisinde Filistin’e ve Kazakistan’a ziyaret imkanlarının araştırılmasına, Akdeniz Belediyeler Birliği ve Türkiye Belediyeler Birliği işbirliğinde, 23-26 Mart 2017 tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirilecek ‘7. Antalya Uluslararası Şehircilik ve Teknolojileri Fuarı ve Yerel Yönetimler Sempozyumu’na Birliğimiz tarafından katılımcı desteği sağlanmasına, 25-26 Mayıs 2017 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilecek, ‘3. Su Kayıp ve Kaçakları Türkiye Forumu’na, Birliğimiz tarafından katılımcı desteği sağlanmasına, TDBB ve Bağcılar Belediyesi işbirliğinde, 2017 Ramazan ayı içerisinde ‘kardeş şehir iftar programları’ düzenlenmesine, ilgili kuruluşlar işbirliğinde 2017 İstanbul Nevruz Kutlamalarına Birliğimiz tarafından destek verilmesine, Moğolistan Dornogovi Valiliği ile Düzce Belediyesi arasında işbirliğinin Birliğimiz koordinasyonunda yürütülmesine, Kilis Belediyesi’nin Birlik üyelerimiz arasından uygun görülen bir Belediye ile kardeş şehir olması ile ilgili gerekli çalışmaların yürütülmesine, Bosna Hersek’in Busovaca şehrindeki ‘Türkçe Dil Sınıfı’nın, TDBB tarafından yaptırılmasına, 2017 yılı Mayıs ayı Yürütme Kurulu Toplantısı’nın Gagauz Özerk Yerinin Başkenti Komrat’ta yapılmasına, 2017 yılı Mart ayı içerisinde Arnavutluk Belediyeler Birliği işbirliğinde, Arnavutluk Belediyelerine yönelik Bilgi ve Tecrübe Paylaşımı programı düzenlenmesine, Arnavutluk Belediyeler Birliği’nin ve Tutin (Sırbistan) Belediyesi’nin Birliğimize yapmış oldukları üyelik müracaatının uygun görüşle Yönetim Kuruluna sunulmasına karar verildi.

Mart Ayı Yönetim ve Denetim Kurulu Toplantısı Ümraniye’de Yapılacak

Ayrıca, 2017 yılı Mart ayı Yönetim ve Denetim Kurulu Toplantılarının, 15 Mart 2017, Çarşamba günü, Ümraniye Belediyesi ev sahipliğinde İstanbul’da yapılması kararlaştırıldı.

22.02.2017