Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Türkiye Üye Belediyeler işbirliğinde, Yunus Emre Enstitüsü’nün “Tercihim Türkçe Projesi” kapsamında Bosna Hersek’in farklı şehirlerinde yaptırılan 17 Türkçe sınıfın temsili Açılış Töreni, Gebze Belediyesi’nin desteklediği Kakanj şehrindeki Mula Mustafa Baseskija İlköğretim Okulu’nda 24 Şubat 2017 tarihinde gerçekleştirildi.

Mula Mustafa Baseskija İlköğretim Okulu’nda gerçekleştirilen törene, TDBB Yönetim Kurulu Üyesi, Novi Grad Belediye Başkanı Semir Efendiç, Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Kakanj Belediye Başkanı Nermin Mandra, Zenica-Doboj Kantonu Milli Eğitim Bakanı Yardımcısı Bernadeta Galijasevic, Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Mehmet Akif Yaman ve Gebze Belediyesi Etüt-Proje Müdürü Güngör Korkmaz’ın yanısıra çok sayıda davetli katıldı.

TDBB Yönetim Kurulu Üyesi, Novi Grad Belediye Başkanı Semir Efendiç törende yaptığı konuşmada, TDBB Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak’ın selamlarını ileterek, “TDBB’nin en yoğun çalıştığı ülkelerden birinin Bosna Hersek olduğunu, bugün yapılan bu törenle daha net görmüş olduk. Tercihim Türkçe Projesi Bosna Hersek için çok önemli ve çok büyük bir proje. Binlerce öğrencimiz Türkçe öğrenmeye başladı. Destek veren ve katkı sunan herkese Bosna Hersek ve TDBB adına teşekkür ediyorum” dedi.

Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç, Türkçenin Bosna Hersek’te yaygınlaşan ikinci yabancı dil olarak pekiştirilmesi temennisinde bulunurken, Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Mehmet Akif Yaman ise Bosna Hersek’te halen 7 bin 500 öğrencinin Türkçe öğrendiğini anlatarak, “Bu öğrenciler için yürüttüğümüz birçok projeden bir tanesi de eğitimin kalitesini artırmak adına modern Türkçe sınıfları oluşturmak” ifadelerini kullandı. Yaman, hazırlanan Türkçe dil sınıflarının, tüm öğrencilerin hizmetine sunulduğunu kaydederek, Bosna Hersek’te Türkçenin okutulduğu tüm okullarda birer Türkçe dil sınıfı açmayı amaçladıklarını bildirdi.

Zenica-Doboj Kantonu Milli Eğitim Bakanı Yardımcısı Bernadeta Galijasevic de Türkçenin Bosna Hersek okullarında seçmeli yabancı dil olarak okutulması projesinin, 2011 yılında başlatıldığını dile getirdi. Bosna Hersekli öğrencilerin bu projeyle zenginleştirildiğini belirten Galijasevic, “Öğrenilen her yeni dil, yeni bir zenginliktir. Bunun, ortak kültüre sahip olduğumuz dost ülkenin dili olması bilhassa önem taşımaktadır” ifadelerini kullandı.

Gebze Belediye Başkanı Köşker ise Bosna Hersek’te yürütülen bu tarz projelere destek vermeyi amaçladıklarını ifade ederek, “Bu Türkiye ile Bosna Hersek’in kardeşliğinin pekişmesi adına önemli bir proje. Bosna Hersek güçlenirse Türkiye güçlenecek, Türkiye güçlenirse Bosna Hersek güçlenecek. Bunun da ortak bir dilden geçeceğini hepimiz biliyoruz” şeklinde konuştu.

Törenle, TDBB ve Türkiye Üye Belediyeler İşbirliğinde, “Tercihim Türkçe Projesi” kapsamında Bosna-Hersek’in çeşitli şehirlerinde Türkçenin seçmeli ders olarak okutulduğu 17 farklı okula yaptırılan Türkçe sınıfları eğitim hizmetine sunulmuş oldu. Diğer şehirlerdeki sınıfların açılış törenleri de, destek veren Belediye yetkililerinin programlarına uygun olarak belli bir takvimle ayrıca gerçekleştirilecektir.

24.02.2017