Tacikistan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Mirzobiddin Safarov, 27 Şubat 2017 Pazartesi günü Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’ni ziyaret etti. Ziyarette, TDBB ile Tacikistan Cumhuriyeti arasında işbirliği imkânları ve ortak projeler değerlendirildi.

TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak’la bir araya gelen Safarov, kendilerine gösterilen yakın ilgiden dolayı memnun olduklarını, amaçlarının TDBB ile işbirliği imkanlarını konuşmak ve Tacikistan Cumhuriyeti ile Türkiye arasındaki ilişkileri daha da geliştirmek olduğunu belirtti. Tacikistan’ın dış siyasetinde Türkiye’nin önemli bir yeri olduğunu ve Türkiye’yi en yakın dost ve partner olarak gördüklerini söyledi. Safarov, “Biz Türkiye Cumhuriyeti ile eğitim, kültür, spor ve diğer alanlarda sıkı işbirliği içerisindeyiz. Mart ayında İstanbul’da yapacağımız nevruz kutlamalarında bize destek olmanızı arzu ediyoruz. TDBB ile her zaman yakın işbirliğine hazırız” ifadelerini kullandı.

Tacikistan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Mirzobiddin Safarov’u yeni görevi dolayısıyla tebrik ederek başarılar dileyen TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, TDBB’nin dost ve kardeş Cumhuriyetlerle belediyecilik, yerel yönetimler alanında işbirliğini geliştirmek amacıyla kurulmuş uluslararası bir birlik olduğunu, bu nedenle TDBB olarak Tacikistan’la yakından çalışmayı arzu ettiklerini söyledi. Solak, “Bundan sonra da yakın çalışmayı arzu ederiz. Tacikistan’la birçok ortak yönümüz olduğunu karşılıklı biliyoruz. Tacikistan’la olan tarihi ve kültürel ortaklıkları yerel yönetimler alanında işbirliğine yansıtmak isteriz. Tacikistan ve TDBB ilişkileri neticesinde iki ülke şehirleri arasında kardeş şehir ilişkisi kurulabilir. Çeşitli konularda düzenlediğimiz uzman eğitimi programlarına Tacikistan’dan katılım sağlanabilir. Karşılıklı inceleme gezileri ile bilgi ve tecrübe paylaşım programları yapılabilir. Ayrıca Türkiye içerisinde kültürel faaliyetlerde karşılıklı işbirliği yapabiliriz. TDBB olarak yerel yönetimler arasında işbirliğine katkıda bulunduğumuz gibi ortak kültürel ve tarihi mirasla ilgili İstanbul’da çeşitli ortak faaliyetler de yapabiliriz” dedi.

27.02.2017