26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan’ın Yukarı Karabağ bölgesinde bulunan Hocalı kasabasında Ermeniler tarafından katledilen 613 Azerbaycan vatandaşı Keçiören’de anıldı.

Keçiören Belediyesi ve Azerbaycan Ankara Büyükelçiliği işbirliğinde, “25. Yılında Hocalı Katliamı ve Şehitleri Anma Programı” düzenlendi. Azerbaycan Meydanı’nda gerçekleştirilen programa AK Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler, Türkiye- Azerbaycan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar, AK Parti Iğdır Milletvekili Nurettin Aras, AK Parti Amasya Milletvekili Haluk İpek, Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Faig Bagırov, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Keçiören Kaymakamı Uğur Bulut, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayhan Işık, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkan Yardımcısı Sait Yusuf, Dışişleri Bakanlığı Kafkasya, Orta Asya, Rusya ve Doğu Avrupa Genel Müdürü Vural Altay, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan katıldı Törende ayrıca Azerbaycan Milletvekili ve Azerbaycan Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yakup Mahmutov ile Kara Harp Okulu’nda okuyan Azerbaycanlı askeri öğrenciler de hazır bulundu.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan anma programında konuşan Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, kardeş Azerbaycan’ın acılarına ortak olmak ve 25 yıl önce yaşanan Hocalı Katliamını unutturmamak için her yıl anma programı düzenlediklerini dile getirerek, “Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında 26 Şubat 1992’de Ermeniler tarafından katledilen şehitlerimizin acısı 25 yıldır içimizi yakıyor. O zaman batılı ülkeler sessiz kalıp bu soykırımı maalesef görmezden geldi, ama bizim bu vahşeti görmezden gelmemiz söz konusu olamazdı. Türkiye ve Azerbaycan ilişkileri hep ‘Bir millet iki devlet’ politikası ekseninde devam etti” diye konuştu. Keçiören Belediyesi olarak Azerbaycan’ın Sumgayit Belediyesi ile 2011 yılında kardeşlik protokolü imzaladıklarını hatırlatan Başkan Ak, Keçiören’in aynı zamanda Hocalı Katliamı anısına Türkiye’de inşa edilen ilk anıta ev sahipliği yaptığını da belirtti.

Konuşmaların ardından protokol heyeti Hocalı Soykırımı Anıtı’na karanfil bıraktı ve şehitler için dua etti. Törenin sonunda katılımcılara Keçiören Belediyesi tarafından yayınlanan “İstiklal ve İstikbal Zaferinin Adı 15 Temmuz – Keçiören’de Vatan Mücadelesi” kitabı hediye edildi.

25.02.2017