Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti Türkiye Temsilcisi Ayrat Gataullin ve beraberindeki heyet, 23 Şubat 2017’de Türk Dünyası Belediyeler Birliğini (TDBB) ziyaret etti.

TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak’la Birlik Merkezinde bir araya gelen heyet, Tataristan ile TDBB ilişkilerinin geliştirilmesi için daha çok ortak projenin yapılması gerektiği vurgulandı. 2015 yılında yapılan Yerel Kalkınmada Organize Sanayi Bölgeleri ve Park, Bahçe Yeşil Alan Yönetimi Bilgi ve Tecrübe Paylaşımı Programı sonrası Tataristan’da özellikle Kazan’da çok güzel parkların açıldığını belirten Gataullin, “Başkanlarımız buradaki tecrübelerden yararlanarak kendi şehirlerinde parklar konusunda büyük atılım yaptılar. Kazan adeta bir parklar şehrine döndü. Ayrıca aynı program sonrasında Gebze Organize Sanayi Bölgesi ile işbirliği anlaşmaları yapıldı. Bu anlaşma ile Kazan’da büyük bir organize sanayi bölgesi kurulacak ve Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nin tecrübelerinden yaralanılacak. Biz Tataristan olarak yeni bilgi ve tecrübe paylaşım programların yapılmasını, Tataristan kentlerinin Türkiye’deki kardeş şehirleriyle bir araya gelmelerini de arzu ediyoruz” ifadelerini kullandı.

TDBB olarak Tataristan Cumhuriyeti ile her zaman yakın çalışmak istediklerini belirten Solak ise, yeni görevinden dolayı Gataullin’i tebrik ederek, 2017 yılı içinde tercih edilen bir alanda bilgi ve tecrübe paylaşımı programı gerçekleştirmekten memnuniyet duyacaklarını ifade etti.

Kazan’da yer alan İstanbul Parkına konulacak maket, İstanbul’da gerçekleştirilecek 2017 Sabantoy Kutlamaları, 18-20 Mayıs 2017 tarihlerinde yapılacak Kazan Ekonomi Zirvesi, TDBB ve Tatar Tarih Enstitüsü ortaklığında Türkçe çevirisi yayına hazırlanmakta olan Tartarica kitabı, Kardeş Şehir projeleri gündemdeki diğer işbirliği konularını oluşturdu.

23.02.2017