Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Üyesi Bolu Belediyesi tarafından yaptırılan ve içinde Heykeltıraş Akif Askarov’un yaptığı Har-ı Bülbül Heykeli de bulunan Azerbaycan Karabağ Parkı, 22 Şubat 2017 Çarşamba günü düzenlenen törenle açıldı.

Açılışa, Bolu Valisi Aydın Baruş, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, Bosna Hersek Zivinice Belediye Başkanı Samir Kamenjakoviç, Seben Belediye Başkanı Süleyman Özbağ, Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı’ndan Asif Heyderoğlu Rüstemli, Azerbaycan İçişleri Bakanlığından Aqil Memmedov, Heykeltıraş Prof. Dr. Akif Askarov, İl Genel Meclisi Başkanı Yaşar Yüceer, Belediye Başkan Yardımcıları Emine Davarcıoğlu, Zerrin Biçen, İhsan Ağcan ve çok sayıda davetli katıldı.

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz Karabağ Parkı açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Bolu’dan Bosna’ya, Bolu’dan tüm Türk dünyasına kucak açıyoruz. Şu an Bosna’dan, Azerbaycan’dan gelen dostlarımızla beraber bu parkın açılışını yapıyoruz. Türkiye’nin yanında dostları olduğu sürece önü açıktır. Türkiye’nin önü açıksa eğer, Bosna’nın önü de açıktır, Azerbaycan’ın da, Türk Dünyasının da, İslam dünyasının da önü açıktır” ifadelerini kullandı.

Bu anıtın açılmasının gelecek nesillere neler yaşandığını anlatacağını söyleyen Bolu Valisi Aydın Baruş ise “Azerbaycan bugün kalbimizin en önemli parçalarından biri olarak, canımızdan aziz bildiğimiz kardeş ülkemiz. Biz onların acılarını daima yüreğimizde yaşatıyoruz. Buradan geçen gençlerimiz, çocuklarımız Karabağ’da yaşananları hatırlayacak ve dünyada bir daha böyle insanlık suçları işlenmemesi için kendini iyi yetiştirecek. Sadece Türkiye’ye değil, tüm dünyaya, barış, dostluk, kardeşlik getirmek için şuurlu olacak. Bu anıtı İlimize kazandıran öncelikle Bolu Belediyemize, anıtı imar eden değerli mimarımıza ve Bolu’ya gelerek Azerbaycan dostluğunu daima bizlere gösteren değerli milletvekilimize ve misafirlerimize çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Karabağ’ın Azerbaycan topraklarının bir parçası olduğunu ve Karabağ’ı hiç kimseye vermeyeceklerini belirten Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva ise, “Bolu Belediye Başkanı Alaadin Yılmaz’a böyle güzel bir park yaptırdığı için çok teşekkür ediyorum. İlk defa Har-ı Bülbül anıtı Bolu’da yapıldı. Bu çiçek Karabağ dışında hiçbir yerde bitmez. Azerbaycan’ın başka bölgelerinde de bitmez. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Karabağ Parkı, konuşmalardan sonra okunan duanın ardından protokol üyelerinin kurdele kesimi ile açıldı.

23.02.2017