Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Üyeleri Bolu Belediyesi ve Bosna Hersek Tuzla Kantonuna bağlı Zivinice Belediyesi arasında, 23 Şubat 2017 Perşembe günü Bolu’da “Kardeş Şehir” protokolü imzalandı.

Bolu Belediyesi, Ressam Mehmet Yücetürk Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen törene, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Zivinice Belediye Başkanı Samir Kamenjakoviç, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, Bolu İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Hayri Coşkun, Bosna Hersek İstanbul Başkonsolosu Began Muhic, Bolu Belediye Başkan Yardımcıları Emine Davarcıoğlu ve Zerrin Biçen, Bolu Belediyesi Meclis Üyeleri ile Bolu Belediyesi ve Zivinice Belediyesi daire müdürleri katıldı.

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz imza töreninde yaptığı konuşmada, “Bosna bizim için çok özel bir yer. Bosna Hersek’in Müslüman olmasında Akhisarlı bir âlim olan Ayvaz Dede’nin önemli bir yeri vardır. Ayvaz Dede şenlikleri her yıl yapılıyor ve bu gelenek Osmanlı zamanından günümüze 500 yıldır sürüyor. Zivinice şehri ile kardeş olmamıza vesile olan TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak’a çok teşekkür ediyoruz. Ayrıca Bosna Hersek İstanbul Başkonsolosu Began Muhic kardeşimizi de bu akşam aramızda görmekten onur duyuyoruz. Bu işbirliği her iki şehrimiz için de hayırlı olsun” diye konuştu.

Zivinice Belediye Başkanı Samir Kamenjakoviç ise; “Bizim TDBB ile kardeş şehirler konusunda yürüttüğümüz bir projemiz vardı ve bu proje sonucunda Bolu ile kardeş şehir olmak için görüşmeler yaptık. Bu görüşmeler sonucu bugün imzalayacağımız protokol ile Bolu ile kardeş şehir oluyoruz. Bundan duyduğum memnuniyeti ve mutluluğu sizlere anlatamam. Dört gündür Bolu’dayız ve Bolu gerçekten çok güzel bir şehir. Bolu’nun insanları da çok misafirperver ve sıcakkanlı, biz burada çok güzel ağırlandık. Ben sizleri de Zivinice’ye bekliyorum. Kardeşliğin hayırlı olmasını diliyor, emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Yemekte kısa bir konuşma yapan Bosna Hersek İstanbul Başkonsolosu Began Muhic ise, aslen Zivinice’li biri olarak böyle anlamlı bir gecede Bolu’da olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, imzalanan kardeşlik protokolünün kâğıt üzerinde kalmayıp, somut projelerle karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesine katkıda bulunmasını temenni etti.

Konuşmaların ardından Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ve Zivinice Belediye Başkanı Samir Kamenjakoviç tarafından protokollerin imzalanması sonrası, toplu hatıra fotoğrafı çekimi ile tören sona erdi.

24.02.2017