Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) tarafından, Türkiye Üye Belediyeler Özel Kalem Müdürlerine yönelik olarak düzenlenen ve yürütülmekte olan projelerde daha etkin ve fonksiyonel işbirliği yapılması hususunda karşılıklı fikir alışverişini amaçlayan ‘Özel Kalem Müdürleri Toplantısı’ 17-19 Şubat 2017 tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirildi.

Toplantıya Akhisar Belediyesi, Arnavutköy Belediyesi, Başiskele Belediyesi, Beykoz Belediyesi, Bor Belediesi, Çekmeköy Belediyesi, Çınarcık Belediyesi, Erenler Belediyesi, Gerede Belediyesi, Gölcük Belediyesi, Göynük Belediyesi, Hacılar Belediyesi, İzmit Belediyesi, Keçiören Belediyesi, Kilis Belediyesi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kozan Belediyesi, Körfez Belediyesi, Kütahya Belediyesi, Merkezefendi Belediyesi, Oğuzeli Belediyesi, Ordu Büyükşehir Belediyesi, Ortahisar Belediyesi, Pamukkale Belediyesi, Safranbolu Belediyesi, Selçuklu Belediyesi, Seyhan Belediyesi, Talas Belediyesi, Tavas Belediyesi ve Tunçbilek Belediyesi özel kalem müdürleri katıldı.

Program TDBB Tanıtım videosunun gösterimiyle başladı. Açılış konuşmasında TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak katılımcılara toplantıya iştiraklerinden dolayı teşekkür ederek, TDBB’nin yürüttüğü çalışmalar ve toplantının amacı hakkında bilgi verdi. Solak, “TDBB kurumsal olarak Türkiye’deki belediyecilik birikimini dost ve kardeş ülkelere ulaştırmaya çalışmaktadır. Üye belediyelerimizin tecrübelerini Balkanlardan Moğolistan’a kadar uzanan 30’a yakın ülkeye ulaştırmaya çalışıyoruz. Bu minvalde en çok iletişime geçtiğimiz birim üye belediyelerimizin özel kalem birimleridir. TDBB 13 yılı geride bırakmış, Türkiye’den 150 üyesi olan Uluslararası bir birliktir. Sizinle daha verimli, daha etkin nasıl çalışabiliriz konusunu istişare etmek istedik. Geçen ay da kültür müdürleri ve dış ilişkiler müdürleri ile iki çalıştay gerçekleştirdik. Bu çalıştaylarda çok verimli sonuçlar elde ettik, umuyorum bu toplantı da hem sizler hem bizler için çok verimli olacaktır. Sizleri tek tek dinleyip, görüş ve değerlendirmeleri not ederek bundan sonraki çalışmalarda dikkate alacağız” dedi.

Genel Sekreter Fahri Solak’ın konuşmasının ardından TDBB Dış İlişkiler uzmanı Sabiha Tuğba Ekşi tarafından TDBB ile ilgili bir sunum yapıldı.

Sunumun ardından katılımcılar tek tek söz alarak, görev alanlarına ilişkin değerlendirme, öneri ve beklentileri dile getirdiler. Yapılan öneriler arasında, uygun kardeş şehir belirlenebilmesi için muhtemel kardeş şehirleri tanıtan bir platform hazırlanması, özel kalem müdürlerinin daha etkin bir şekilde iletişim kurabilmesi için mecralar oluşturulması ve benzer toplantıların düzenli periyotlarla yapılması yer aldı. Toplantı meslektaşlar arası kaynaşmayı amaçlayan sosyal etkinlikler ve gezilerle tamamlandı.

20.02.2017