Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) tarafından Türkiye Üye Belediyeler Dış İlişkiler, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlerine yönelik olarak düzenlenen ve kardeş şehir ilişkilerinin daha verimli ve işlevsel olması konusunda karşılıklı fikir alış verişini amaçlayan, “Kardeş Şehir Çalışmaları” konulu Toplantılar, 19 ve 25 Ocak 2017 tarihlerinde TDBB Türkiye üyesi 47 belediyenin temsilcilerinin katılımı ile İstanbul’da gerçekleştirildi.

Toplantıya; Akhisar Belediyesi (Manisa), Akyazı Belediyesi (Sakarya), Bağcılar Belediyesi (İstanbul), Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Bayrampaşa Belediyesi (İstanbul), Beylikdüzü Belediyesi (İstanbul), Beykoz Belediyesi (İstanbul), Bolu Belediyesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Ceyhan Belediyesi (Adana), Çınarcık Belediyesi (Yalova), Denizli Büyükşehir Belediyesi, Düzce Belediyesi, Eyüp Belediyesi (İstanbul), Esenler Belediyesi (İstanbul), Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gerede Belediyesi, Göynük Belediyesi (Bolu), Hacılar Belediyesi (Kayseri), Havza Belediyesi (Samsun), İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İzmit Belediyesi (Kocaeli), Kartal Belediyesi (İstanbul), Keçiören Belediyesi (Ankara), Kilis Belediyesi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Küçükçekmece Belediyesi (İstanbul), Malatya Büyükşehir Belediyesi, Maltepe Belediyesi (İstanbul), Marmara Belediyeler Birliği, Ortahisar Belediyesi (Trabzon), Odunpazarı Belediyesi (Eskişehir), Pendik Belediyesi (İstanbul), Rize Belediyesi, Safranbolu Belediyesi (Karabük), Sancaktepe Belediyesi (İstanbul), Sarıyer Belediyesi (İstanbul), Selçuklu Belediyesi (Konya), Talas Belediyesi (Kayseri), Tavşanlı Belediyesi (Kütahya), Türkiye Belediyeler Birliği, UCLG-MEWA, Ümraniye Belediyesi (İstanbul), Üsküdar Belediyesi (İstanbul), Yozgat Belediyesi, Yunusemre Belediyesi (Manisa) ve Zeytinburnu Belediyesi (İstanbul) katıldı.

TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak açılış konuşmasında, TDBB ile ilgili genel bilgilerden bahsederek çalıştayın yapılma nedeni hakkında bilgi verdi. Solak, “Belediyelerin ve Birliklerin yoğun olarak çalıştığı alanlardan birisinin kardeş şehir alanı olduğunu biliyoruz. Bu çerçevede bugüne kadar kardeş şehirler ile ilgili olumlu veya varsa aksayan yönler bu çalışmada kayda geçirilerek, daha sonraki adımlarda göz önünde bulundurulacaktır. TDBB web sitesi ve sosyal medya hesaplarında İngilizce-Rusça ve Türkçe olmak üzere 3 dilde yayın yapılıyor. Web sitemiz üzerinden kardeş şehirlerle ilgili özel bir portal çalışması yapıyoruz. Bu iki çalıştayın sonuçları da dikkate alınarak bu kardeş şehirler portalını tamamlayarak üyelerimizin kullanımına sunacağız. Portalın daha işlevsel olması açısından da bu toplantıların çok faydalı olacağını düşünüyorum. Hem katılımınız için hem de ilginizden dolayı tekrar teşekkür ederim” dedi.

Daha sonra sunumlara geçilerek, TDBB Faaliyetleri ve TDBB Kardeş Şehirler Sunumu, TDBB Dış İlişkiler Uzmanı S. Tuğba Ekşi tarafından yapıldı. İki kısımdan oluşan toplantıların birinci kısmında belediyelerin kardeş şehirlerle ilgili yaptıkları çalışmalar sunumlarla anlatılırken, öğleden sonra çalıştay şeklinde yapılan ikinci kısımda ise belediyelere “Belediyenizin TDBB ile daha etkin ve verimli çalışabilmesi için önerileriniz nelerdir?” ve “Belediyenizin genelde dış ilişkiler, özelde ise kardeş şehir faaliyetleri ile ilgili sorunları ve beklentileri nelerdir?” şeklinde iki soru soruldu.

19 Ocak 2017 Perşembe günü yapılan Birinci toplantıda, Bağcılar Belediyesi, Kartal Belediyesi, Pendik Belediyesi ve Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG MEWA); 25 Ocak 2017 Çarşamba günü yapılan İkinci toplantıdada ise, Akhisar Belediyesi (Manisa), Bolu Belediyesi, Denizli Büyükşehir Belediyesi, Gerede Belediyesi (Bolu), Keçiören Belediyesi (Ankara), Kilis Belediyesi, Ortahisar Belediyesi (Trabzon), Safranbolu Belediyesi (Karabük), Selçuklu Belediyesi (Konya), Tavşanlı Belediyesi (Kütahya) ve Yunusemre Belediyesi (Manisa) kardeş şehirlerle ilgili yapılan çalışmaları anlatan sunumlar gerçekleştirdi.

Her iki toplantıda yuvarlak masa tartışma grupları şeklinde yapılan ‘Kardeş Şehir Çalıştayları’nda alana ilişkin karşılaşılan sorunlar dile getirildi. Bu çerçevede, Kardeş şehirler konusundaki bilgi yetersizliği, kardeş olunacak şehrin yeterince tanınmaması ve dolayısıyla proje geliştirilememesi, belediyelerde yetkin eleman eksikliği, ilişkilerin tek taraflı olması, yardım odaklılık sorunu, benzerlik taşımayan şehirlerin kardeş olması ve bundan doğan sürdürülebilirlik sorunu, ülkeler arasındaki yerel yönetim sistemlerine ilişkin farklılıklar ve bundan kaynaklanan zorluklar, her iki tarafta da değişen yöneticiler ve seçimler sebebiyle ilişkilerin kesintiye uğraması, mevzuata ilişkin sorunlar, finansal sorunlar, ilgili ve sorumlu birimin belirlenmesine ilişkin problemler ve uluslararası dolaşımda vize sorunu gibi sorunlar dile getirildi.

Beklenti ve öneriler olarak, tüm belediyeleri ve ilgili kurumları kapsayıcı ortak, sürekli güncellenen, bilgilendirici ve yönlendirici bir platform oluşturulması, belediyelerde konuyla ilgili yetkili birim ve kişilerin belirlenmesi, çatı kurumların etkili ağlar oluşturması ve teşvik edici etkinlikler düzenlemeleri, benzer çalıştayların daha sık yapılması, belediye yöneticilerinin belirli aralıklarla bir araya gelmeleri ve deneyim paylaşımı içinde olmaları, ilgili kamu kurumlarının (Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, TİKA, YTB, Belediyeler, Birlikler vb.) yılda bir kez bir araya gelerek stratejilerin belirlendiği toplantılar düzenlemesi, belediye birliklerinin daha çok inisiyatif almaları ve öncelikler konusunda üyelerini bilgilendirmeleri gibi başlıklar öne çıktı.

26.01.2017