Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) üyesi Göynük Belediyesi (Bolu) ile Şeki Belediyesi (Azerbaycan) arasında, 17 Ocak 2017’de Göynük’te düzenlenen törenle Kardeş Şehir Protokolü imzalandı.
Kardeş Şehir Protokolü İmza Töreni’ne Şeki Belediye Başkanı Elshad İbadov, Göynük Belediye Başkanı ve İpek Yolu Belediyeler Birliği Başkanı Kemal Kazan, Türk Dünyası Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Dr. Fahri Solak, Göynük Kaymakamı Ahmet Oğuz Aslan, Taraklı Belediye Başkanı Tacettin Özkaraman, Şeki Belediye Başkan Yardımcısı Sahib Dashdemirov, il genel meclis üyeleri ve Göynük Belediyesi meclis üyeleri katıldı.
İmza töreninde konuşan Kemal Kazan, iki Belediye arasında imzalanan bu protokolle yerel yönetim uygulamaları açısından bilgi ve deneyim paylaşımı sağlanacağını, turizm alanında işbirliği yapılacağını ve iki kardeş ülke arasında güçlü bir bağ oluşturulacağını kaydetti. Azerbaycan-Türkiye ilişkilerinin 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından daha da önem kazandığına dikkat çeken Başkan Kazan, “Türkiye ve Azerbaycan iki devlet tek millettir. Azerbaycan halkı ve Türk halkı tarih boyunca her zaman birbirlerinin yanında olmuş, destek vermiştir” dedi.
Atılan imzalar ile Türkiye-Azerbaycan dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin daha da gelişeceğini ifade eden Şeki Belediye Başkanı Elshad İbadov, “Bu kardeşlik imzası ile hem ülkelerimiz arasında hem de belediyelerimiz arasında gönül bağı daha da güçlenecek. İki belediye arasındaki dostluk, kardeşlik ve dayanışma ile ekonomik ve kültürel anlamda her türlü işbirliği yapılması imzalanan bu kardeşlik sözleşmesi ile perçinlenecektir” diye konuştu.
Törende daha sonra Göynük Belediye Başkanı Kemal Kazan ve Şeki Belediye Başkanı İbadov iki ülke kültürlerine ait hediyeleri birbirlerine takdim etti. Başkan Kazan, törenin ardından heyete Göynük’ün tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini gezdirerek, Göynük Belediyesi’nin yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi.

17.01.2017