Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) üyesi Selçuklu Belediyesi tarafından, Cumhurbaşkanlığı himayelerinde geçekleştirilen “Anadolu Selçuklu Çağı Mirası Projesi” tamamlandı.

Projenin tamamlanmasının ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Yıldız Sarayı Mabeyn Köşkü’nde, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ı kabul etti ve Cumhurbaşkanlığı’nca himaye edilen “Anadolu Selçuklu Çağı Mirası Projesi” hakkında bilgi aldı. Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, projeye himayelerinden dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti ve 5 ciltlik “Anadolu Selçuklu Çağı Mirası” eserini takdim etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkçe – İngilizce olan eseri inceledikten sonra, Türkçe – Arapça olarak da yayınlanmasını istedi. Eserin Türkçe-Arapça yayınlanması için Selçuklu Belediyesi çalışma başlattı.

Her Biri 504 Sayfa Olan 5 Ciltlik Dev Eser

Proje kapsamında her müzede ayrı tutulan, Anadolu Selçuklu müze eserleri envanterleri oluşturuldu ve ilk defa dijital ortama aktarıldı. Proje için; 30 bin km yol kat edilerek, 52 bin fotoğraf karesi, 9 saatlik video görüntüsü çekildi. Üçü mimari, ikisi müze eserleri olmak üzere, her biri 504 sayfa olan, beş ciltlik eser ortaya çıktı. Yayınlanan eserin 3 ciltlik mimari bölümü için, ilçeleriyle birlikte 48 ilde çalışma yapıldı ve 491 adet bina ele alındı. Müzeler bölümünde ise ortaya çıkan iki ciltlik eserde 33 müzeden 603 adet esere yer verildi.

55 Müzeden 603 Adet Örnek Kitapta Yer Alıyor

Proje kapsamındaki Müze Eserleri adlı çalışmada ise, Türkiye müzelerindeki değişik türde malzemenin temsilcisi olabilecek eserler bir araya getirilerek iki cilt halinde sunuluyor. Türkiye’deki 55 müzeden binlerce eserin fotoğrafı çekilerek, hemen hepsinin müze envanter bilgileri bir havuzda toplanıp gözden geçirilmiş ve aralarından 603 adet örnek seçilerek kitapta yer veriliyor. Kitaba giren eserler 33 müzede yer alıyor. Proje Türkiye’deki devlet müzelerinde yer alan Anadolu Selçuklu eserlerinin ele alınmasını hedefliyor.

05.01.2017