Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve TİKA işbirliğinde, 11-17 Aralık 2016 tarihleri arasında Gagauz Yeri Belediye Başkanlarına yönelik düzenlenen “Yerel Yönetimlerde Alternatif Enerji Kaynakları ve Asfalt Çalışmaları” Bilgi ve Tecrübe Paylaşımı Programı Konya ve İstanbul’da yapılan sunum ve saha gezileriyle tamamlandı.

Komrat Belediye Başkanı Serghei Anastasov Başkanlığındaki Gagauz heyetinde, Haydar Belediye Başkanı Ilia Chiosea, Kazakliya Belediye Başkanı Mihaylovıch Kior Grigoriy, Karboliya Belediye Başkanı Konstantin Gaydarzhi, Kotovskoye Belediye Başkanı Gheorghi Palic, Tomay Belediye Başkanı Fiodor Topciu, Coltay Belediye Başkanı Ilia Koşulinski, Baurçi Belediye Başkanı Nicolai Carapirea, Çadır Lunga Belediye Başkanı Anatoli Topal, Kıpçak Belediye Başkanı Oleg Garizan, Kongaz Belediye Başkan Yardımcısı Ivan Cheleş ve Komrat Belediyesi Başkan Danışmanı Lidia Ostaş yer aldı.

Program Selçuklu Belediyesi Ziyaretiyle Başladı

Programın ilk gününü Konya’da geçiren heyet, burada Selçuklu Belediyesi’ni ziyaret ederek başkan Uğur İbrahim Altay ile görüştü. Asfalt Uygulamaları ve Güneş Enerjisi Üretimi Proje Sunumunun dinlenmesinin ardından Tropikal Kelebek Bahçesi ziyaret edildi. Öğleden sonraki program ise Metan Gazından Elektik Enerjisi üretilen tesisin ziyaretiyle devam etti. Aynı günün akşamında her yıl Konya’nın büyük bir organizasyonla ev sahipliğini gerçekleştirdiği 734. Vuslat Yıldönümü Sema Etkinliğine katılan başkanlar, programın ikinci gününde Konya’da yapılan tarihi ve kültürel gezinin ardından İstanbul’a geçti.

İBB İSKİ ve TDBB Ziyaret Edildi

Programın üçüncü gününün ilk durağı olan İSKİ’de İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Alişan Koyuncu tarafından karşılanan ve Dış İlişkiler Şefi Faruk Saadet ve Elektrik Mekanik Daire Başkanı Şenol Arslan tarafından “İSKİ GES ve RES Santralleri Projesi” hakkındaki sunumu dinleyen heyet, konuyla ilgili merak ettiklerini ve kendi idarelerindeki su ve kanalizasyon sorunlarını paylaşarak görüş alışverişinde bulundu. Programın ardından heyet Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Merkezine geçerek burada Genel Sekreter Fahri Solak’la görüştü. Türkiye’de bulunmaktan dolayı duydukları mutluluğu dile getiren heyet başkanı Komrat Belediye Başkanı Serghei Anastasov programın kendileri için çok faydalı olduğunu kaydederken, Türkiye belediyeleri ve Gagauz belediyeleri arasında kardeşlik konusunda TDBB’nin köprü olmasını istediklerini belirtti. Görüşmenin ardından Panorama 1453 Müzesi ve Türk Dünyası Kültür evleri ziyaret edildi.

İBB İSFALT’ın Çalışmaları İncelendi

Programın dördüncü gününde ise heyet İSFALT’ı ziyaret ederek AR-GE Şefi Yunus Taştan’dan “Belediyelerin Asfalt Çalışmaları” adlı sunumu dinledi. Sonrasında laboratuvarda incelemelerde bulunarak asfaltın yapım malzemeleri ve bu malzemelerin işlenişi hakkında bilgi aldı. Laboratuvar sonrasında gezilen Ümraniye fabrikasında da katılımcılar fabrika kapasitesi ve işleyişi hakkında bilgi alarak günü tamamladı.

Maltepe ve Pendik Belediyeleri Ziyaret Edildi

Eğitimin son günü olan 16 Aralık-Cuma günü ise heyet Komrat belediyesinin kardeş şehri olduğu Maltepe Belediyesini ziyaret ederek Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’la görüşmenin ardında, birim müdürleri Dr. Eren Yıldız-Geyhan’dan “Çevre Yönetimi”, Şura Güven’den “Ekolojik Parklar”, Esra Topkaya Yönez’den “Kentsel Dönüşüm” ve Evren Altuntaş’tan “Yeşil Binalar” konusundaki sunumları dinledi. Program Pendik Belediyesi’ni ziyaret ile devam etti. Konukları karşılayan Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin onları ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek özellikle kardeş şehir ilişkilerinin gelişmesi temennisinde bulundu. Ziyaretin ardından program belediyenin “Evsel Enerji Tüketiminin Azaltılması ve Temiz Enerji Bilinci Oluşturulması: Pendik Örneği” konulu sunumu ile sona erdi.

Kardeş Şehirler Buluşması ve Sertifika Töreni Pendik’te Gerçekleştirildi

Bir haftalık programın ardından kardeş şehirlerin bir araya gelerek ilişkilerini geliştirmesini ve görüş alışverişinde bulunmasını amaçlayan Kardeş Belediyeler Buluşması, Gagauz Belediyeler ile onların Türkiye’deki kardeş belediyelerini bir araya getirdi. Programın açılışında konuşan TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak birlik hedefleri ve faaliyetleri hakkında bilgi verdi ve kardeş şehirler arası işbirliğine özel önem verildiğini dile getirdi. Söz alan Pendik Belediyesi Başkan Yardımcısı Cevat Yaman, Pendik Belediyesi olarak misafirleri ağırlamaktan büyük onur duyduklarını ve kendilerinin de kardeşi olan Komrat belediyesi ile ilişkilerini daha da geliştirmek istediklerini belirtti. Buluşmaya Meriç (Edirne) Belediye Başkanı Nihat Yörük, İzmit Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Bulut, Taşköprü (Yalova) Belediye Başkanı Nedret Gülen, Büyükkarıştıran Belediyesi Meclis Üyesi Fariz Demir, Keçiören Belediyesi Dış İlişkiler Müdürü Mustafa Araç ve ev sahibi Pendik Belediyesi Başkan Yardımcısı Sami Divleli ile Dış İlişkiler Müdürü Ömer Faruk Karadeniz katıldı.

Bir hafta süren program, katılım sertifikalarının takdimi ve hediyeleşmenin ardından toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

17.12.2016