“Yerel Yönetimlerde Alternatif Enerji Kaynakları ve Asfalt Çalışmaları” Bilgi ve Tecrübe Paylaşım programı kapsamında Türkiye’ye gelen, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Üyesi Moldova Cumhuriyeti Gagavuz Özerk Yeri Belediye Başkanları heyeti 14 Aralık 2016 Çarşamba günü TDBB’yi ziyaret etti.

Komrat Belediye Başkanı Serghei Anastasov Başkanlığındaki heyette, Haydar Belediye Başkanı Ilıa Chıosea, Kazakliya Belediye Başkanı Mıhaylovıch Kıor Grıgorıy, Karboliya Belediye Başkanı Konstantın Gaydarzhı, Kotovskoye Belediye Başkanı Gheorghı Palıc, Tomay Belediye Başkanı Fıodor Topcıu, Coltay Belediye Başkanı Ilıa Kosulınskı, Baurçi Belediye Başkanı Nıcolaı Carapırea, Çadır Lunga Belediye Başkanı Anatolı Topal, Kıpçak Belediye Başkanı Oleg Garızan, Kongaz Belediye Başkan Yardımcısı Ivan Cheles ve Komrat Belediyesi Başkan Danışmanı Lıdıa Ostas yer aldı.

Türkiye’de olmaktan duydukları memnuniyeti dile getiren Komrat Belediye Başkanı Serghei Anastasov, “Bize böyle bir program imkanı sunduğunuz için Gagavuz Belediyeleri adına sizlere teşekkür ediyorum. Bizim için program çok yararlı geçiyor. TDBB ve TİKA bize sürekli yardım ediyor. Bundan dolayı da ayrıca teşekkür ediyoruz. Türkiye ile işbirliğimizi arttırmak istiyoruz. Türkiye ekonomisi ile, nüfusu ile büyük bir ülke. Türkiye’deki iş adamlarını Gagavuz Yeri’ne yatırıma davet ediyoruz. Türkiye belediyeler ile belediyelerimizi kardeş şehir yapmak istiyoruz. Bunun için TDBB’nin bize yardımcı olmasını arzu ediyoruz. Sizleri de Gagavuzya’da ağırlamaktan memnuniyet duyarız” ifadelerini kullandı.

TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak ise, “Birliğimize yapmış olduğunuz ziyaretten dolayı sizlere teşekkür ediyorum. Biz TDBB olarak Gagavuz Özerk Yeri ile çalışmaları önemsiyoruz. Gagauz Yerinden birliğimize üye yaklaşık 20 belediye var. Yeni belediyelerin de üye olmasını arzu ederiz. Bu program umarım yeni bir dönemin başlangıcı olur. Sadece belediyecilik alanında değil her alanda Gagavuz Özerk Yeri ile Türkiye’nin ilişkileri gelişiyor. Bu hafta içerisinde Gagavuz Yeri Başkanı da Türkiye’ye geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve diğer yetkililerle görüşecek. Kendisi birliğimizi ziyaret edecek, Cuma akşamı yapılacak olan Kardeş Şehirler buluşmasına da davet ettik. Bu fırsattan istifade yeni seçilen belediye başkanlarını tebrik ediyorum ve başarılar diliyorum. Umuyorum bir daha ki seçime kadar verimli bir işbirliği dönemi geçiririz” dedi.

14.12.2016