Arnavutluk Belediyeler Birliği (AAM) Başkan Yardımcısı ve beraberindeki Belediye Başkanları Heyeti, 2 Aralık 2016 tarihinde Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’ni ziyaret etti.

Ziyarete, Arnavutluk Belediyeler Birliği (AAM) Başkan Yardımcısı ve Mallakastra Belediye Başkanı Agron Kapllanaj, AAM Genel Müdürü Agron Haxhimali, Kamza Belediye Başkanı Xhelal Mziu, Kukesi Belediye Başkanı Bashkim Shehu, Lezha Belediye Başkanı Fran Frroku, Vora Belediye Başkan Vekili Pellumb Brusha, Ballshi Belediye Başkan Vekili Vetjona Mile, Durresi Belediye Başkan Vekili Florian Tahiri, Kukesi Belediye Başkan Yardımcısı Albert Omuri ve Selenica Belediye Başkan Vekili Naim Veshaj katıldı.

Arnavutluk Belediyeler Birliği (AAM) Başkan Yardımcısı ve Mallakastra Belediye Başkanı Agron Kapllanaj, “Biz bugün tecrübe paylaşımında bulunmak ve yakın işbirliği için buradayız. İki ülke tarihten bu yana hep birlikte oldu, birlikte hareket etti. Türkiye her zaman Arnavutluk’a yardım etti. Türkiye Arnavutluk’taki olayları yakından takip ettiği gibi Arnavutluk olarak biz de Türkiye’deki olayları yakından takip ediyoruz. Türkiye Temmuz ayında büyük bir tehlike atlattı. Bu tehlikenin atlatılmasında büyük çaba sarf eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyoruz. Biz Arnavutluk olarak Komünist sistemden çıkalı 25 yıl oldu, fakat hala tam demokrasi ülkemize yerleşmedi. Arnavutluk’ta demokrasiyi tam inşa etmek için TDBB ve Türkiye belediyelerinin tecrübelerinden yararlanmak istiyoruz. Arnavutluk’tan TDBB’ye üye sayısını arttırmak istiyoruz. Birlik olarak da TDBB’nin bir üyesi olmaktan memnuniyet duyarız. TDBB’nin yardımı ile Türkiye’den uygun belediyeler ile belediyelerimizi de kardeş yapmak istiyoruz” dedi.

TDBB’de olmaktan mutluluk duyduklarını ve bu toplantının kendileri için çok önemli olduğunu belirten AAM Müdürü Agron Haxhimali, “Arnavutluk’tan TDBB’ye üye belediye sayısını arttırmak ve ilişkilerimizi daha iyi duruma getirmek istiyoruz. Arnavutluk Belediyeler Birliği olarak da en kısa zamanda TDBB’ye üye olacağız. Sürecin hemen başlaması için elimden gelen gayreti göstereceğim. Yakın zamanda Türkiye’de veya Arnavutluk’ta resmi görüşmeler ve somut adımlar atmak istiyoruz. İlk adım bu görüşmemiz oldu, ikincisini de TDBB’nin bir üyesi olarak yapmak istiyoruz. Ardından belediyelerimizi TDBB’ye üye yaparak iki ülke arasındaki işbirliğini arttırabiliriz. Farklı projelerde birlikte hareket ederek iki ülke için önemi adımlar atmış oluruz. Her alanda işbirliğine hazırız. Şu andan itibaren Türkiye-Arnavutluk ilişkilerinin eskisinden daha iyi ve daha aktif olacağına emin olabilirsiniz. Bunun için Arnavutluk Belediyeler Birliği olarak elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Sizleri de ülkemize davet ediyoruz. Bugün yapmış olduğumuz bu önemli toplantıya imkân verdiğiniz için teşekkür ediyorum” dedi.

Arnavutluk ve Türkiye’nin aynı tarihin, aynı kültürün parçaları olduklarını belirten TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak ise, “Biz Arnavutluk’ta daha fazla üyemiz olsun istiyoruz. Arnavutluk Belediyeler Birliği’nin birliğimize üyelik düşüncesinden memnun olduk. TDBB olarak Arnavutluk belediyeleri ile somut projelerle yakından çalışabiliriz. Birlik olarak hemen hemen her ay uzman eğitim programları yapıyoruz. Uzman eğitim programlarına Arnavutluk belediyelerinden uzmanların da katılmasını arzu ederiz. Yeni üyeliklerin resmi süreçleri tamamlandığında, TDBB’ye üye Arnavutluk Belediye Başkanları heyetini İstanbul’da veya Türkiye’nin değişik şehirlerinde ağırlayabiliriz. Türkiye’deki kardeş belediyecilik ilişkilerini geliştirebiliriz. Bunu sadece Türkiye ile de sınırlı tutmayıp, Arnavutluk’tan bir belediyeyi diğer üye ülkelerimizdeki belediyeler ile de kardeş yapabiliriz. Umuyorum ki bu görüşme Türkiye ve Arnavutluk arasında yeni işbirliklerinin başlangıcı olur. Çok verimli bir görüşme oldu. Umarım bu bir başlangıç olur ve arkası da gelir. Ziyaretiniz için teşekkür ediyorum” dedi.

Ziyaret karşılıklı hediye takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

02.12.2016