Keçiören Belediyesi ve Filistin’in Ankara Büyükelçiliği işbirliğinde “Uluslararası Filistin Halkı ile Dayanışma Günü”, 1 Aralık 2016-Perşembe günü Ankara’da düzenlendi.

Keçiören Belediyesi Neşet Ertaş Sanat ve Gösteri Merkezinde düzenlenen programa, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Türkiye–Filistin Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanı ve Ankara Milletvekili Aydın Ünal, AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet Gündoğdu, Arap Birliği Büyükelçisi Muhammed Fatih El Naciri, Filistin Elçilik Müsteşarı Nabell Alsarraj, Mısır Büyükelçisi Wael El Naggar, Tunus Büyükelçisi Muhammed Salah Tekaya, Ürdün Büyükelçisi Amjad El Abayil, Filistin Dayanışma Derneği Başkanı Muhammed Mişeniş’in yanı sıra çok sayıda misyon temsilcisi ve davetli katıldı.

Program öncesi Filistin’i anlatan resim ve fotoğraf sergisinin açılışının ardından Kur’an-ı Kerim Tilavetiyle başlayan programda bir konuşma yapan Türkiye–Filistin Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanı Aydın Ünal, “Bizim 15 Temmuz gecesi yaşadıklarımızı Filistin halkı her gün yaşıyor. O gece darbeyi yapmak isteyenler sadece Cumhurbaşkanımıza, milli iradeye ve vatanımıza değil, Filistin davasına da darbe yapmak istiyorlardı. Çünkü Ankara güvende değilse Gazze de güvende değildir” dedi.

Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Filistin davasının yanında olduğu mesajına atıfta bulunarak başladığı konuşmasında: “Her yıl Ramazan Etkinliklerinde Filistin’i misafir ediyoruz. El Halil ve Cebaliye Belediyeleri ile kardeşlik protokolümüz var. Bu haklı davanın yanında olan herkese teşekkür ediyoruz. Herkes sussa, herkes unutsa biz susmayacağız ve Filistin davasını her yerde söyleyeceğiz. Bu uğurda hayatını kaybeden tüm Filistinli kardeşlerime rahmet diliyorum. Yarım asırdır işgal altında olan Filistin, tüm Müslümanlar için kanayan ortak bir yara, Filistin halkı kendi topraklarında sürgün, bunu her fırsatta ve her platformda dile getirmeli ve bu mücadelenin birer neferi olmalıyız” dedi.

Arap Birliği Büyükelçisi Muhammed Fatih El Naciri ise, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda alınan karar neticesinde 29 Kasım 1978’den bu yana her yıl Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Gününün kutlandığına dikkat çekerek, “Filistin halkı 2 devletli çözümün başlatılmasını kabul etti. Ancak İsrail bunu kabul etmediği gibi ırkçı yaklaşımlarına, ablukaya, kötü muamele ve Müslümanların mukaddes yerlerine saldırmaya devam ediyor. BM nezdinde dost ülkeler bu davayla ilgili çalışmalarını sürdürüyor. 2017 yılında da Filistin halkının özgürlüğe kavuşması için BM nezdinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” diye konuştu.

Filistin Dayanışma Derneği Başkanı Muhammed Mişeniş ise 15 Temmuz’da ülkesi ve demokrasisini koruyan Türk halkının kendilerine örnek olduğunu dile getirerek, “İstiklal, özgürlük ve zafer kenti Ankara’dan Filistinli kardeşlerimizi selamlıyoruz” ifadelerini kullandı.

15 Temmuz’da yaralanan ilk kişinin Filistinli olduğunu söyleyen Filistin Elçilik Müsteşarı Nabell Alsarraj ise, “Filistin halkı da 15 Temmuz’da sokaklardaydı. Bizler de Erdoğan’ın çağrısı sonrası Türk ve Filistin bayraklarıyla sokaklara döküldük” şeklinde konuştu. Filistin Cumhurbaşkanı Mahmut Abbas’ın mesajını da okuyan Alsarraj, Filistin halkını kararlı bir şekilde destekleyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ve devletine teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

Program, Filistin’deki işgali anlatan sinevizyon gösteri ve tiyatro oyununun ardından, karşılıklı hediyeleşme ve toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

01.12.2016