Bilecik Belediyesi tarafından 11.’si düzenlenen ve uluslararası platforma taşınarak Azerbaycan ve Kosova gibi ülkelerin şehirlerinden de tiyatro oyunlarının sergilendiği “Uluslararası Bilecik Tiyatro Festivali”, 15-30 Kasım 2016 tarihlerinde Bilecik’te gerçekleştirildi.

Festival İstanbul ve Bilecik’te yapılan iki görkemli gala ile başladı. 11 Kasım 2016 Cuma günü İstanbul’da gerçekleştirilen galaya, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Bilecik Valisi Süleyman Elban, AK Parti Bilecik Milletvekili Halil Eldemir, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Vezirhan Belediye Başkanı Mehmet Duymuş, Bilecik TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mefail Ateş, Bilecik 1.Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Subaşı katılırken, Bilecik Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezinde 15 Kasım 2016 Salı günü gerçekleştirilen galaya da, Bilecik Belediye Başkanı ve Bilecik Valisinin yanı sıra Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü İbrahim Taş, Ağır Ceza Reisi Cengiz Doğan ve Bilecik Baro Başkanı Halime Aynur katıldı.

Bilecik Belediyesi Mehter takımının gösterisiyle başlayan İstanbul galasında tiyatro sanatçıları Ortans Kıvanç, Rasim Öztekin ve Azerbaycan’dan İntiqam Soltan’a Kristal Çınar Ödülü verildi.

Bilecik Belediyesi tarafından İstanbul’da gerçekleştirilen gala gecesinde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, “Büyük bir medeniyetin doğuşuna şahitlik eden irfan şehri Bilecik’de böyle büyük çaplı kültür sanat faaliyetinin yapılması takdire şayandır. Birbirinden değerli oyun ve oyuncuların Bilecik’te ağırlanması çok anlamlı ve değerli. 15 yıldır belediyelerimiz, yerel yönetimlerimiz asli işlerinin ötesinde sanata ve sanatçıya verdikleri değerle tüm Türkiye’de bir dirilişin tohumlarını ekiyorlar. Bilecik tiyatro festivali işte bunlardan biridir. Bunun için Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı ise, “Bilecik Belediyesi olarak bir taraftan yol, su, kanalizasyon işlerini yaparken bir yandan da belediyeciliğin sadece bunlar olmadığını, orada yaşayan insanların sosyal kültürel alandaki hareketliğini sağlamak adına bazı kararlar aldık. İlklerin şehri Bilecik’te sanatsal anlamda temel bir iş yapmak gerektiğini düşündük ve sanatların anası olarak nitelendirilen ve hayatın içinde olan, toplumun gelişiminde etkili olan tiyatro da karar kılarak, 2004 yılında ilk tiyatro festivaline başladık. Geçmişte ulusal olarak düzenlenen tiyatro festivalini uluslararası boyuta taşımanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

15 Kasım 2016 Salı günü 11. Uluslararası Bilecik Tiyatro Festivali’nin ilk gününde Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bakü İcra Hakimiyeti Medeniyet ve Turizm İdaresi tarafından İntiqam Soltan yönetmenliğinde sözsüz gösteri tarzındaki “Vatan” adlı oyun sahnelendi ve izleyenlerden büyük alkış aldı. Festival kapsamında özel olarak hazırlanan oyunda vatan teması işlenerek, oyun 15 Temmuz şehitlerine atfedildi. Festivalin ilk oyunu Türkiye ve Azerbaycan bayrakları ile renklenirken, gösteri sonunda oyuncular tarafından birlik ve beraberlik mesajları verildi.

“11. Uluslararası Bilecik Tiyatro Festivali” kapsamında Bilecik Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde 15 gün boyunca Vatan, Asker Dursun, Karman Çorman, OBZ Miyim, Nejat Uygur Özel Anma Programı- Uygur Kardeşler, İkisi Bir Arada, Ne Seninle Ne Sensiz, Köşk-ü Muamma, Yalnız Ağaç, Bizim Evde Şenlik Var, Sersem Kocanın Kurnaz Kızı, Pijamalı Adamlar, Frankestein, Sevgili Karım adında 14 oyun sahnelendi.

Bilecik Tiyatro Festivali, sahnelenen “Sevgili Karım” adlı oyun ile sona erdi. Başkan Yağcı, kapanış programında yaptığı konuşmada, başarılı bir festival gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirtti ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

30.11.2016