Kosova Priştine Üniversitesi’nden 11 kişilik akademik heyet Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’ı ziyaret etti.

Priştine Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mürvete Badivuku ve Prof. Dr. Naser Sahiti ile Dekan Prof. Dr. Abdullah Zeynullahi’nin de aralarında bulunduğu heyet önce Hacı Bayram Veli Hazretlerinin türbesini, Yunus Emre Kültür Merkezini, Botanik Park, Estergon Kalesi, Aliya İzzetbegoviç Parkı içerisinde bulunan Serebrenitsa Anıtı ve Gümüşdere Ihlamur Vadisi’ni gezdi. Heyet daha sonra Başkan Ak’ı makamında ziyaret etti.

Heyeti “Hoş geldiniz, sizleri burada görmekten mutluyuz” diyerek karşılayan Başkan Ak, Keçiören’i tanıtıcı bilgiler verdikten sonra, “Keçiören’de 27 şehidimiz 218 gazimiz var. Bu hain darbe girişiminde ilk defa F-16 savaş uçakları Meclisimizi bombaladı. Helikopterlerden sivil halka ateş edildi. Darbeden güçlenerek çıktık, ekonomik olarak da büyük bir sorun yaşamadık. Bu da ekonomimizin ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor. Darbe sonrasında ülkemizde birlik ve beraberliğin en güzel örneği sergilendi” diye konuştu.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Badivuku ise, Priştine Üniversitesi’ni temsilen geldiklerini ve Keçiören’de bulunmaktan duydukları memnuniyeti ifade ederek, “50 binin üzerinde öğrencimiz, 13 fakültemiz var. Türkiye’deki üniversitelerle işbirliğimizi geliştirmek için buradayız. Üniversitelerinizin tecrübelerinden faydalanmak istiyoruz. Savaş ve savaş sonrası ülkemize yaptığınız her türlü yardım için sizlere teşekkür ediyoruz” diye konuştu. Prof. Dr. Sahiti de, Mustafa Ak’a gösterdiği güzel misafirperverlikten ötürü teşekkür ederek, “15 Temmuz’da gerçekleştirilen darbeye dünyanın hiçbir yerinde görülmeyecek şekilde milletçe karşı çıktınız” dedi.

Kosovalı heyet Mustafa Ak’a desteğinden ötürü teşekkür plaketi verirken, Başkan da heyete “Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılı” ile “Keçiören Tarih ve Kültür Atlası” kitaplarını hediye etti. Ziyaret toplu hatıra fotoğrafı çekimi ile son buldu.

04.11.2016