Bosna Hersek Buzim Belediye Başkanı Agan Bunic ve beraberindeki heyet, 10 Kasım 2016’da kardeş şehri Altınova’yı ziyaret ederek, çeşitli ziyaret ve incelemelerde bulundu.

Altınova Belediyesi’nin kardeş belediyesi Bosna Hersek Buzim Belediye Başkanı Agan Bunic, Buzim’de yapılan yatırımlar ve desteklerden dolayı Türkiye’ye ve Altınova Belediyesine teşekkürlerini iletti.

Türkiye’nin Bosna’da büyük yatırımlar ve yardım çalışmaları yürüttüğünü ifade eden konuk belediye başkanı Bunic,Yıllardır iyi ilişkilerimiz var. Altınova Belediye Başkanımız bize çok destek oldu. Köklü bir dostluğumuz var ve bunun daim olmasını istiyoruz. Yönetici olarak bizim yerimizde kim olursa olsun Altınova ve Türkiye’nin Bosna’ya yardım etmeye, kucak açmaya devam edeceğine inanıyoruz. Dostluğumuzun, birlik ve beraberliğimizin bozulmasına asla izin vermeyeceğiz. Buzim’de Osmanlı Dönemi eserlerinden olan ve restorasyonu Türkiye tarafından yapılan Çivisiz Cami (Eski Camii)’nin halıları Altınova Belediyesi tarafından karşılandı. Öte yandan İslam Kültür Merkezini yapımına Altınova Belediyesi ve Altınova’lı işadamları destek verdi. Altınova Bosna’da birçok güzel işin yapımında aracı oldu. Başkanımız ve ekibine teşekkür ediyor, İslam Kültür Merkezi binamızın açılışına kendilerini davet ediyorum” dedi.

Ziyarette konuşan Buzim İslam Birliği Vakfı Başkanı Eniz Veladzic de, “Buzim’in nüfusunun tamamına yakını Müslüman. Bu konuda Buzim Balkanlarda bir numaradır. Tüm çocuklar dini bilgileri okullarda alıyor. Başkan Oral’a ve Altınova’lı kardeşlerimize Buzim halkının selamını getirdik. En büyük destekçimiz Türkiye’dir. Bizim kardeşliğimiz sonsuza kadar devam edecek. İslam Kültür Merkezi Açılışında sizleri aramızda görmek gücümüze güç katacak” diye konuştu.

Başkan Oral da, “Bosna Hersek Buzim Kardeş şehrimizden gelen Agan Bunic ve heyetine, Osmanlı Çivisiz Camii ile İslam Kültür Merkezi inşaatı için yaptıkları çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum. Kendilerini ağırlamaktan onur duyduk. Yine tersane yatırımcılarımıza da Buzim’e yaptıkları yardımlar için teşekkür ediyoruz” dedi.

Bosna heyeti, ilçede çeşitli ziyaretler ve incelemelerde de bulundu.

11.11.2016