Yunusemre Belediyesi tarafından düzenlenen ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) tarafından destek verilen “2. Uluslararası Yunus Emre Günleri” etkinliği, 10-15 Ekim 2016 tarihleri arasında Manisa’nın Yunusemre ilçesinde yapıldı.

Etkinlik kapsamında, Yunus Emre’nin düşüncesini, felsefesini, dünyaya bakış açısını anlatan bir sempozyum düzenlendi. Azerbaycan, Bosna Hersek, Kazakistan, Özbekistan, Romanya ve Türkmenistan’dan öğretim üyelerinin konuşmacı olarak yer aldığı sempozyuma; Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, Şehzadeler Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu ve Yunusemre Belediyesi Başkan Yardımcıları katılırken, organizasyon kapsamında Manisa Arena’da düzenlenen gala yemeğine de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, AK Parti Manisa Milletvekilleri Murat Baybatur, Recai Berber, İsmail Bilen ve çok sayıda davetli katıldı.

“2. Uluslararası Yunus Emre Günleri” etkinliği renkli görüntülere sahne oldu. Yaklaşık bir hafta süren organizasyonda yurtiçi ve yurtdışından konuklar Manisa’da ağırlandı. Sergi açılışlarıyla başlayan etkinlik kapsamında düzenlenen sempozyumla Yunus Emre’nin hayatı, öğretileri Allah ve insana olan aşkı, alanında uzman akademisyenler tarafından anlatıldı. Yunus Emre Günleri’nin Final Programı ise 15 Temmuz Demokrasi Şehitlerine ithaf edildi.

Organizasyonlarda kendilerini yalnız bırakmayan Manisalılara ve katkıda bulunan herkese teşekkür eden Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, Yunus Emre Günleri’ni geleneksel hale getirmeyi hedeflediklerini ifade etti. Başkan Çerçi, “Uluslararası Yunus Emre Günleri’nin ikincisini gerçekleştirdik. Sanatçılarımız, yurtiçi ve yurtdışından katılan bilim adamlarımız önemli katkılar yaptılar. İlk günden itibaren sanatsal çalışmalar yapıldı, sergiler açıldı, aşureler dağıtıldı. Cuma akşamı düzenlediğimiz gala yemeğimize Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik katıldı. Kendilerine ziyaretlerinden dolayı teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki önümüzdeki yıllarda Yunus Emre’nin hayatı çok daha iyi anlaşılacaktır. Yunus Emre’nin halkımıza tanıtılması amacıyla daha iyi çalışmalarımız olacak. Yunus Emre’nin UNESCO dünya mirasına alınması için çalışmamız olacak. Roman, hikâye ve kısa film yarışmaları düzenlemeyi planlıyoruz. Bu yıl yapılan akademik çalışmaların neticesinde sunulan bildiriler de yakın zamanda kitap haline getirilerek yayınlanacak” diye konuştu.

Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Yunus Emre düşüncesinin Türk milletinin yapı taşı olduğuna dikkat çekip, “Eğer bu yapı taşını çıkarırsan toplumumuzda büyük bir boşluk olur. Bugün hala gündelik hayatımızda ve yaşantımızda Yunus Emre’nin değerleri ve düşüncesi vardır” dedi.

Gala Yemeği’nde Manisalılar ile buluşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, bu anlamlı organizasyonda katkısı olan herkese teşekkür etti. Bakan Çelik, “Yunusemre Belediye Başkanımız Mehmet Çerçi’yi kutluyorum. Son derece önemli, ismiyle müsemma bir etkinliği gerçekleştiriyor. Yunus Emre yalnızca Türkiye’de değil dünyada etkisi hissedilen büyük bir düşünürdür. Bu ismin Manisa’da anılması, öğretilerinin genç nesillere aktarılması çok anlamlı” diye konuştu.

Yunusemre Belediyesi düzenlenen final gecesi ile Uluslararası Yunus Emre Günleri’ni taçlandırdı. Etkinliklerin son gününde düzenlenen gecede, 11 Türk Cumhuriyeti ve Topluluğundan gelen sanatçılardan oluşan Yesevi Topluluğu milli duyguları ön plana çıkarırken, İlahiyatçı Nihat Hatipoğlu’nun söyleşisi, Sanatçı Esat Kabaklı ve şair Dursun Ali Erzincanlı’nın sahne almasının ardından etkinlikler sona erdi.

16.10.2016