Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) üyesi Bolu Belediyesi tarafından düzenlenen ve destekleyen kuruluşlar arasında TDBB’nin de olduğu “Marka Şehir Bolu ve 4. Uluslararası Köroğlu Festivali’” 10-12 Ekim 2016 tarihlerinde Bolu’da gerçekleştirildi.

Festival kapsamında, Türk Dünyasının ortak tarihi ve kültürel değeri Köroğlu’nun ulusal ve uluslararası alanda tanıtımının yapılması, genç kuşaklara aktarılması amacıyla “Köroğlu Heykeli ve Kaide Binası Tasarım Yarışması”, “Köroğlu” ve “Bolu” konulu resim yarışmaları, geleceğin yazarlarını, şairlerini yetiştirmek amacıyla “Köroğlu Yazarlık Okulu” projesinin açılışı, “Köroğlu Koşusu” ve “6. Uluslararası Köroğlu Sempozyumu” düzenlendi.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Gölköy yerleşkesinde düzenlenen Köroğlu Heykeli ve Kaide Binası Uluslararası Tasarım Yarışması ödül töreninde, Kazakistan’dan katılan Mimar Yedil Tussibbekov ve Heykeltıraş Murat Mansurov’un imzasını taşıyan eser birinci, Türkiye’den katılan Mimar İbrahim Bakır ve Heykeltıraş Murat Oğuz’un eseri ikinci, Özbekistan’dan Mimar Abdukakhor Turdiv ve Heykeltıraş Tulyagan Tadjıkhodjaev’un eseri ise üçüncü oldu.

“Köroğlu” ve “Bolu” konulu resim yarışmasında birincilik ödülünü “Köroğlu” çalışması ile Somali’den katılan 17 yaşındaki Hana Nur kazanırken, Ankara 75. Yıl Hipodromu’ndaki Köroğlu Koşusunu jokey Halis Karataş kazandı

6. Uluslararası Köroğlu Sempozyumu

4. Uluslararası Köroğlu Festivali kapsamında, Bolu Valiliği, Bolu Belediyesi ve AİBÜ tarafından düzenlenen “6. Uluslararası Köroğlu Sempozyumu” 10-11 Ekim 2016 tarihlerinde gerçekleştirildi.

Sempozyuma, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Bolu Valisi Aydın Baruş, AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü kurucu müdürü Prof. Dr. Fikret Türkmen, Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Metin Ekici, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz, Kazakistan Avrasya Milli Üniversitesi’nden Prof. Dr. Şakir İbrayev, Azerbaycan Milli Bilimler Akademisi’nden Prof. Dr. Ramazan Qafarlı, TÜRKSOY Kazakistan Temsilcisi Doç. Dr. Askar Turganbayev ile Türk dünyasının farklı ülkelerinden gelen birçok akademisyen katıldı.

Sempozyumun Açılış Oturumunda konuşan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Köroğlu’nun batı medeniyetinin destan kahramanlarından farklı olduğunu belirterek, “Bu kahraman, bizim kendi medeniyetimizin kahramanı. Köroğlu da ezilenin yanında durmuş, ezene karşı dik durmuş, zenginden alıp fakire vermiş ama bunun yanında elinde sazı, dilinde sözü olan bir kahraman. Onu dünyaya çok iyi tanıtmalıyız” dedi.

Bolu Valisi Aydın Baruş ise yaptığı konuşmada, Köroğlu’nun eşsiz kültür hazinemizin çok değerli parçalarından biri olduğunu vurgulayarak, “O sadece Bolu’nun değil, bütün Türk dünyasının, kültür coğrafyamızın ve insanlığın ortak değeridir. Köroğlu, insanlığın temel değerleri üzerine söz söyleyen bir halk bilgesidir. Onun sade ama bilgelik yüklü şiirlerinde kendimizi ve ortak değerlerimizi buluruz” ifadelerini kullandı.

AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun ise, “Türk dünyasının ortak kahramanı, kültürel mirası Köroğlu’nu ve diğer Türk dünyası destan kahramanlarını bu sempozyum ile bir kez daha anmak önemlidir. Türk dünyasını ilgilendiren ortak kahramanların gelecek nesillere tanıtılmasına katkı sağlayacak olan, bu sempozyumu onurlandıran çok değerli katılımcılara, bilim camiasına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

TÜRKSOY Kazakistan Temsilcisi Doç. Dr. Askar Turganbayev ise, Köroğlu’nun sadece Türkiye’de değil Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan ve Türk dünyasında önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayarak, bu sempozyumda bilim adamlarının Köroğlu ve diğer Türk dünyası destan kahramanlarının anlaşılmasına yapacağı katkının önemine değindi.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz ise, Türk dünyasında siyasi, tarihi, iktisadi ve kültürel alanlarda ortak pek çok fayda ve nokta bulunabileceğini ve bunlarla ilgili uzlaşıya varılması gerektiğini ifade ederek, Köroğlu’nun da ortak kültürel mirasımız ve insanlığın ortak mirası olduğuna işaret etti.

Sempozyum, açılış konuşmaları ve oturumların ardından plaketlerin takdimi ile sona erdi.

14.10.2016