Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Üye Belediyeleri Beylikdüzü Belediyesi (İstanbul) ile Girne Belediyesi (KKTC) arasında Kardeş Şehir Protokolü imzalandı.

İmza törenine Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Beylikdüzü Belediyesi ile Girne Belediyesi meclis üyeleri ve belediye personeli katıldı.

Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu imza töreninde yaptığı konuşmasında, bir Girneli ve Türk Ocağı Limasolspor Kulübü (TOL) oyuncusu olarak Girne Belediyesi’yle kardeş şehir olmanın gururunu yaşadığını söyledi. İmamoğlu, gençlik yıllarının geçtiği Girne’yi çok sevdiğini belirterek, kültür, sanat ve belediye hizmetlerinin yanında Kıbrıs davasında da her zaman Kıbrıslıların yanında olacaklarını ifade etti. İmamoğlu, Beylikdüzü’nde KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Denktaş’ın bir anıtını hazırladıklarını ve anıt açılışının 2017 yılı ocak ayında yapılmasının hedeflendiğini dile getirdi. İmamoğlu, yakından takip ettiği Girne Belediyesi’nin kısa sürede büyük projelere imza attığına işaret ederek, yapılan işleri takdirle karşıladıklarını sözlerine ekledi.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü de imza töreninde yaptığı konuşmada, Girne’de okuduğu dönemde Türk Ocağı Limasol Spor Kulübü’nde (TOL) bir dönem futbol oynayan Ekrem İmamoğlu’nun başkanı olduğu İstanbul Beylikdüzü ile kardeş şehir olmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi. Nidai Güngördü, İstanbul’un gelişen ilçelerinden Beylikdüzü ile kardeş şehir olmanın önemine dikkat çekerek, iki belediye arasında kültür, sanat ve belediye hizmetlerinde işbirliği yapma kararı aldıklarını ifade etti. Güngördü, bu yıl Eskişehir Büyükşehir ve Niğde Kemerhisar Belediyesi’yle de kardeş şehir olduklarını hatırlatarak, belediyeler arası işbirliğinin büyük fayda getireceğine inandığını kaydetti.

14.10.2016