Türk Dünyası Belgesel Film Festivali ve Yarışması Ödül Töreni, 8 Ekim 2016’da, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Zeytinburnu Belediyesi ev sahipliğinde Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezinde gerçekleştirildi.

Destekleyen kuruluşlar arasında Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’nin de yer aldığı ve Dünya Gazeteciler Federasyonu, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Anadolu Ajansı ve TRT gibi çok sayıda kurum ve kuruluşun işbirliğinde düzenlenen “Türk Dünyası Belgesel Film Festivali ve Yarışması” ödül törenine, Kültür ve Turizm Bakanı Müsteşar Yardımcısı Nihat Gül, Bağımsız Devletler Topluluğu ve Baltık Ülkeleri Sinemacılar Birliği Konfederasyonu Başkan Yardımcısı ve Yönetmen Hocakulu Narlıyev (Türkmenistan), Kırgızistan Milletvekili Sadık Şer-Niyaz, Azerbaycan Milletvekili ve Basın Konseyi Başkanı Eflatun Amaşov, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, Dünya Gazeteciler Federasyonu Başkanı Menderes Demir, Festival Jüri üyeleri TRT Eski Genel Müdür Yardımcısı Zeynel Koç ve TRT İstanbul Müdürü Abdülhamit Avşar, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Hamza Çakır, Türk Dünyası Gazeteciler Platformu Dönem Başkanı Yılmaz Karaca ve çok sayıda davetli katıldı.

Ödül töreninde konuşan Dünya Gazeteciler Federasyonu Başkanı Menderes Demir, Festival fikrinin Tataristan’da gerçekleştirilen Türk Dünyası Gazeteciler Şurasında oluştuğunu belirtti. Demir, “Kazan’da bir araya getirdiğimiz medya mensupları ve gazeteci arkadaşlarımız birbiriyle tanışıp dünyadaki iletişimi birbirine aktarmanın yanında, Türk kültürüne bulunduğumuz ülkelerde ne gibi katkılarda bulunuruz diye düşünürken, belgesellerin öneminden hareketle bir festival düzenlemeye karar verdik. Ortak Türk kültürel mirasının Türk dünyasına ve dünyaya tanıtabilmek amacıyla düzenlenen Festival, 7 Türk Cumhuriyeti, özerk bölgeler ve akraba topluluklar arasında düzenlendi ve etkinliğe 16 ülkeden 60 filmle başvuruldu” dedi.

TDBB’yi Hep Yanımızda Gördük

Demir konuşmasında: “Biz Federasyon olarak çalışmalara başladığımızda TDBB’yi hep yanımızda gördük. Gerçekten bu çalışmaları yaparken, TDBB Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak’ı Türk coğrafyasının her tarafında görüyorduk, burada da fiilen yanımızda gördük. Dünya Gazeteciler Federasyonu olarak İstanbul’daki ödül törenine ev sahipliği yaptığı için TDBB Yönetimine teşekkür ediyorum” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Müsteşar Yardımcısı Nihat Gül ise, “Bizler büyük Türk medeniyetinin evlatlarıyız. Önceliklerimiz bu medeniyeti, birikimleri korumak ve bizden sonra gelecek nesle aktarmak. Bunun için de her türlü aracı kullanmak zorundayız, sinema da bunlardan birisi ve günümüzün de en önemli kitle iletişim araçlarından birisi. Bu nedenle festivalin hazırlanmasında emeği geçen herkesi tebrik ediyor, ödül alanları kutluyorum” diye konuştu.

Zeytinburnu Belediye Başkanı ve TDDB Başkan Vekili Murat Aydın, ödül törenine ev sahipliği yapmaktan onur duyduğunu ifade ederek, “Bir ilki daha Zeytinburnu’nda gerçekleştiriyoruz. Zeytinburnu demografik yapı olarak Türk Dünyasının özeti bir kenttir” dedi.

TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak ise, Bu sene Türk Cumhuriyetleri’nin bağımsızlıklarının 25. yılı olması nedeniyle önemli bir yıl olduğunu ifade ederek, “Bu süre içinde Türk Dünyası ile ilgili çeşitli sinema gösterimleri düzenlendi, ancak derli toplu bir festival ilk kez düzenleniyor, bu açıdan bu festival önemli. TDBB bu coğrafyada yerel yönetimler alanındaki ilişkilerde aktif rolü yanında, kültürel projelere de destek olan bir kurum. Bu çerçevede TDBB olarak bu festivalin ana destekleyici, düzenleyici kurumlarından biri olmaktan memnuniyet duyuyoruz. Umuyorum bu festival ilerleyen yıllarda daha kurumsallaşır ve daha geniş bir perspektifle devam eder. Türk ortak kültürünün, ortak mirasının bir festival çerçevesinde bir araya gelmesi ve bunların kısa ve uzun belgesellerle kayıt altına alınması, hafızanın kaydedilmesi ve farklı ülkelerde, farklı şehirlerde izleyiciye sunulacak olması başlı başına bir önem taşıyor. Bütün katılımcılara ve işbirliği kuruluşlarına teşekkür ediyorum” dedi.

Festival Jüri Başkanı, Türkmenistanlı yönetmen Hocakulu Narlıyev ise: “Ben bir Türkmenim ve burada olmaktan mutluluk duyuyorum. Bu festivallerin artması bizim iletişim kurmamıza da vesile olacaktır. Kadim zamanlarda bizim topraklarımızda milletimiz bir araya geliyor, güzel doğamızda buluşarak iletişim kuruyordu. İletişim kurmak bizim manevi bir yanımızdı. Bu festivaldeki filmler vesilesiyle kadim Türk kültürünün tarihini, geçmişini, sorunlarını da görmüş oluyoruz” dedi.

Birincilik Ödülü Kırgız Yönetmene

Konuşmalardan sonra Festivalde dereceye giren eserler açıklandı ve yönetmenlere ödülleri takdim edildi. Buna göre, Kırgız yönetmen Artıkpay Süyündükov’un “Göç” belgeseli birinciliğe, Hakasyalı yönetmen Yuriy Kuroçka’nın “Ben Hakkas” belgeseli ikinciliğe, Tatar yönetmen Salavat Yuzeev’in “Shunu Gelecek” belgeseli üçüncülüğe layık görülürken, yarışmanın mansiyonları ise Türkiye’den “Misafir” belgeseliyle Ahmet Bikiç, Gagavuzya’dan “Avrupa’daki Türk Soluğu Gagauzlar” belgeseliyle İvanna Köksal, Türkiye’den “Bozkırın Çocukları” belgeseliyle Oğuzhan Koç’a verildi.

2013 Yılında ani bir kalp krizi sonucu beklenmedik şekilde hayatını kaybeden Yönetmen Servet Somuncuoğlu özel ödülü, “Baba Ocağı” belgeseli ile Azeri yönetmen Rodion İsmailov’a merhum yönetmenin eşi Nevin Somuncuoğlu tarafından takdim edildi. Türk Dünyası Özel Ödülü, Kırgız yönetmen Adilet Karcoev’in “Sarı Oy”, jüri özel ödülü ise Türk yönetmen Eren Pektaş’ın “Müsahip” belgesellerinin oldu.

Törende, yaşamı “Suhunu Will Come” adlı belgesele konu olmuş Altay’lı ünlü gırtlak ve komuz sanatçısı Satin Dobrina da mini bir konser verdi.

Ödüllü Belgeseller önümüzdeki günlerde Niğde Ömer Halis Demir Üniversitesi’nde, Kıbrıs Lefkoşa’da, Azerbaycan Bakü’de, Kazakistan Almatı’da düzenlenecek gösterimler ile sinemaseverlere sunulacak.

Ödül töreni programı için tıklayınız.

08.10.2016