Moldova Cumhuriyeti Gagauz Özerk Yeri’nin Başkenti Komrat Belediye Başkanı Serghei Anastasov, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’ni ziyaret etti.

Ziyarette, TDBB ile Gagauz Belediyeleri arasında işbirliği imkânları ve ortak projeler değerlendirildi. TDBB Genel sekreteri Fahri Solak’la bir araya gelen Komrat Belediye Başkanı Sergei Anastasov, Türkiye’de olmaktan ve kendilerine gösterilen misafirperverlikten memnun olduğunu belirterek, “Biz TDBB ile işbirliğini önemsiyor ve ortak projelerle ilişkilerimizin geliştirilmesinden memnuniyet duyuyoruz” dedi. Fahri Solak da, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’nin 18 üye Belediyesi bulunan Gagauz Özerk Yeri ile yakın işbirliği yapmak ve ortak projeler yürütmekten duyulan memnuniyeti ifade etti.

Bu çerçevede, Aralık ayında Moldova Cumhuriyeti Gagavuz Yeri Belediye Başkanlarından oluşturulacak bir heyetle Türkiye’de Tecrübe Paylaşımı programı ve Kardeş Şehirler yemeği düzenlenmesi, Ekim ayında Denizli ve Kocaeli’nde gerçekleştirilecek olan Uzman Eğitimi programına Gagauzya’dan uzman katılımı sağlanması ve Türkiye’de Gagauz Türkleri’nin yoğun olarak yaşadığı yerlerin tespit edilerek ilgili belediyeler ile Gagauz Belediyeleri arasında kardeş şehir çalışması başlatılması gibi konular ele alındı.

Gagauz Özerk Bölgesi, Moldova Cumhuriyeti’ne bağlı bir özerk yönetimdir. Ülkeye ismini veren ve Anadolu Türkçesine çok yakın bir Türkçe konuşan Gagauzlar, Oğuz Türkü kökenlidir ve Gagauz kelimesinin Gök-oğuzdan türediği düşünülmektedir. Halen yaklaşık 250 bin Gagauz Türkü, eski SSCB topraklarında yerleşik durumdadır. Ayrıca Gagauz köyleri Ukrayna’daki Odesa ve Zaporojye illerinde, Romanya, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Kabardey’de yer almaktadır. Moldova’da Gagavuz Özer Yeri dışında, Kişinev’de 8.000, Bender’de 1.600 ve Dinyester nehrinin kuzey yakasında 3.300, Balkanlar’daki Bulgaristan ve Yunanistan’da yaklaşık 20 bin Gagauzun yaşadığı tahmin edilmektedir.

04.10.2016