Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) üyesi Maltepe Belediyesi Gagavuz Türkleri Kültür ve Sanat Festivali düzenledi. Maltepe Belediyesi’nin desteğiyle Gagauzya’dan Türkiye’ye gelen 40 kişilik grup, Beşçeşmeler Meydanı’nda yöresel kıyafetleri ile dans ve folklor gösterisi yaparak yöresel yemeklerini tanıttılar.

İki gün süren festivale Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Yalova Taşköprü Belediye Başkanı Nedret Gülen, Gagauzya Kültür ve Turizm Bakanı Vasilisa Petroviç, Gagauz Özerk Yeri Başkenti Komrat Belediye Başkanı Serghei Anastasov da katıldı.

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç Festivalin açılışında yaptığı konuşmada: “Bu akşam Maltepe Beşçeşmeler Meydanındayız. Maltepe Beşçeşmeler Meydanı’nın 500 yıllık bir geçmişi var. Burada çok çeşitli kültür, sanat etkinlikleri yapıldı. Bu akşam Gagauz misafirlerimiz var. İki gün boyunca Maltepe Beşçeşmeler Meydanı’nda Gagauz kültür günleri organize ediyoruz. Maltepe insanı bütün dünya insanlarına, kültürlerine, inançlarına açık bir toplumdan oluşuyor. Geçtiğimiz yıl İran kültür günleri, Bosna kültür günleri, Nazım Hikmet kültür günleri, Almanya kültür günleri, Fransa kültür günleri organize etmiştik. Bu sene de Gagauz kültür günleri organize ediyoruz. Bundan sonrada başka etkinliklerde Maltepeliler olarak bir araya geleceğiz” dedi.

Gagauzya Kültür ve Turizm Bakanı Vasilisa Petroviç ise Moldova’dan sıcak sevgilerini, selamlarını getirdiklerini ifade ederek, “Sizlerle bir yoldan geçtik. Bizler Altaylar’da kaldık. Balkanlar’a gittik oradan Besarabya’ya gittik. Kendi devletimizi, düzenimizi kurduk. Bugün aranızda bulunmaktan büyük mutluluk duydum. Bizler kendi kültürümüzü koruduk. Maltepe Belediye Başkanı Sayın Ali Kılıç’a teşekkür ediyoruz. O olmasaydı bugün burada olmayacaktık” dedi. TDBB Üyesi Komrat Belediye Başkanı Serghei Anastasov ve Yalova Taşköprü Belediye Başkanı Nedret Gülen de Başkan Ali Kılıç’a desteklerinden ve misafirperverliğinden dolayı teşekkür etti.

02.10.2016