TDBB Denetim Kurulu Üyesi Safranbolu Belediyesi tarafından “Kültürel Miras ve Korumacılık” temasıyla düzenlenen ve destekleyen kuruluşlar arasında Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’nin de bulunduğu “17. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali”, 29 Eylül-2 Ekim 2016 tarihlerinde Safranbolu’da yapıldı.

Karabük Üniversitesi Safranbolu Güzel Sanatlar Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen ödül törenine, AK Parti Karabük Milletvekilleri Mehmet Ali Şahin ve Burhanettin Uysal, Karabük Valisi Mehmet Aktaş, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, Safranbolu Kaymakamı Murat Bulacak, Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’ni temsilen Altınova Belediye Başkanı Metin Oral ve diğer protokol üyeleri ile çok sayıda davetli katıldı.

Festival kapsamında “100 Yıl önce Ahmet Yesevi ve Türkistan” fotoğraf sergisi ve “Anadolu’nun Yurt Edinilmesi ve Anadolu Erenleri” konulu panel de gerçekleştirildi.

Festivalde, 49 eser arasından Oğuzhan Alparslan’ın hazırladığı ‘Maneviyatını Koruyan Şehir İstanbul’ isimli belgesel birincilik ödülünü alırken, Cemalettin İrken’in hazırladığı ‘Anadolunun Gözü Gülcan Acar’ isimli belgesel ikinci, Yalçın Yelence’nin hazırladığı ‘Ani ve Ararat’ isimli belgesel ise üçüncü oldu.

Amatör film kategorisinde ise Burak Doğan’ın hazırladığı ‘Işıklık’ isimli belgesel birinci, Celal Argın’ın ‘Pervane’ isimli belgesel ikinci, Mehmet Kütükçüoğlu’nun ‘Safranbolu’da Bayrak Yarışı’ belgeseli de üçüncü oldu.

Yarışmada Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) özel ödülünü ‘Yeddi’ isimli belgeseliyle Mehmet Demirli, jüri özel ödülünü ‘Tariz Gri Şehrin Renkli Çocukları’ belgeseliyle Sezer Ağgez ve Süha Arın özel ödülünü ise Adem Polat aldı.

Ödül töreninde konuşan Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy, “fotoğraf yarışmasının bu yıl ilk kez uluslararası alana açıldığını kaydederek, 535 sanatçı bu yıl fotoğraf gönderdi. Gönderilen fotoğraf sayısı ise 1930. Bu sanatçıların 100 tanesi yabancı sanatçılar. Yine belgesel film yarışmamıza da bu yıl amatör dalda 23, profeyonel olarak ta 26 adet olmak üzere 49 adet eser katıldı” dedi.

Konuşmaların ardından, Belgesel Film ve Fotoğraf yarışmalarında kazananlara ödüllerinin verilmesi ve hatıra fotoğraflarının çekilmesi ile program tamamlandı.

03.10.2016