Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) üyesi Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin Başkenti Urumçi Belediyesi (Çin) arasında Kardeş Şehir Protokolü imzalandı.

Urumçi’de düzenlenen imza törenine, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Latif Karadağ ve Urumçi Belediye Başkanı İlham Sabir katıldı.

Karadağ, imza törenindeki konuşmasında, iki kent arasındaki kardeşliğin önemine vurgu yaparak, zaten kardeş olan Uygur Türkleri ve Anadolu Türkleri arasındaki kardeşlik bağlarının bu anlaşmayla daha da güçleneceğini belirtti. Ayrıca çok zengin kültürleri bulunan bu iki şehrin kardeşliğine atılan bu imzalarla ticaret, ekonomi, eğitim, sağlık, spor, teknoloji, kültür ve bilim gibi konularda karşılıklı olarak birçok projeyi şehirlerine kazandıracaklarını dile getiren Karadağ, misafirperverliklerinden dolayı İlham Sabir’e teşekkür etti.

Urumçi Belediye Başkanı Sabir de Urumçi’nin 2,5 milyon nüfusu ve 10 bin 989 kilometrekarelik yüz ölçümü ile Çin Halk Cumhuriyetinin en büyük yerleşim birimleri arasında yer aldığını söyledi. Bölgenin siyaset, ekonomi, kültür, ulaşım ve iletişim merkezi olarak gelişen bir ekonomiye sahip olduğunun altını çizen Sabir, ayrıca Urumçi’nin Orta Asya’nın önemli ekonomi ve ticaret merkezlerinden biri haline geldiğini aktardı. Sabir sözlerini şöyle sürdürdü: “İpek Yolu üzerinde son derece önemli noktalarda bulunan Urumçi ile Gaziantep’in kardeş olmasından son derece memnunuz. Bundan sonraki süreçte daha fazla işbirliği yapılacağına inanıyoruz. Mevcut protokolü bir milat olarak kabul ediyor ve bundan sonra çok daha aktif bir kardeş belediyecilik yürütmek istiyoruz. İpek Yolu’nun önemli iki şehrinin bir araya gelmesi ile büyük işbirlikleri gerçekleştireceğimize yürekten inanıyorum”.

Öte yandan, organizasyon kapsamında “4. İpek Yolu Ekonomi Kuşağı, İşbirliği ve Kalkınma Forumu” gerçekleştirildi. Sunumu yapılan gastronomi, kültürel miras ve Gaziantep el sanatları, katılımcıların ilgisini çekti. Foruma, Kore, Kırgızistan, Rusya, Maldivler, Tayland, Pakistan, İran ve Afganistan’dan temsilciler katıldı.

29.09.2016