Makedonya’nın başkenti Üsküp ve civarında 6 Ağustos’ta yaşanan sel felaketinin ardından 22 kişi yaşamını kaybetti ve bölgede büyük maddi hasar meydana geldi. Yaşanan felaketin ardından Türkiye’de birçok belediye, kurum ve kuruluşlardan Üsküp’e yardım malzemesi gönderildi.

Meydana gelen felaketin yaralarının sarılması kapsamında; İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Marmara Belediyeler Birliği ve Türk Kızılay’ı tarafından araç, ekipman ile hijyen ve gıda malzemesi dolu 11 TIR yardım malzemesi gönderildi. Bu kapsamda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 6 su tahliye aracı, 1 bakım aracı, 1 kombine aracı, 1 mobil büfe, 9 ton tazyikli ve 5 yıkama aracı ve 32 personel, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından gıda ve ev eşyası ağırlıklı 4 TIR, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından 100 adet çekyat, Manisa Yunusemre Belediyesi tarafından gıda, giysi ve çocuk bezi, Rumeli Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından Hasanbeg ve Stracinci köylerine her eve iki çekyat bir buzdolabı ve bir halı, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından dayanıklı temel gıda maddelerinin olduğu her biri 21,5 kg ağırlığında olan 4 bin koli kuru gıda paketi ile temel temizlik malzemelerinin yer aldığı bin koli gıda malzemesi ve Bursa Orhangazi Belediyesi tarafından battaniye ve ev eşyası gönderildi.

Hijen ve gıda malzemesi dolu TIR’ların uğurlanması töreninde konuşan Marmara Belediyeler Birliği Başkanvekili ve Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, kardeşliğin sınır tanımadığının altını çizerek, gerek yurtdışında, gerek yurtiçinde kardeşlerimizin yanındayız dedi.

Üsküp’te metrekareye 93 litre yağış düşmesiyle şehrin çevre yolları trafiğe kapandı, arabalar çevre tarlalara sürüklendi. Üsküp Belediye Başkanı Koce Trajanovski yaptığı açıklamada, “Bu, daha önce hiç yaşadığımız büyük bir felaket. Bu zor günümüzde yanımızda olan Türk kurum ve kuruluşlarına müteşekkiriz” diyerek yaşanan felaketin boyutuna ve yardımların önemine işaret etti.

29.08.2016