Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) yönetim Kurulu üyesi ve Saraybosna Novi Grad Belediye Başkanı Semir Efendiç başkanlığında Bosna-Hersek Belediye Başkanları heyeti 17 Ağustos 2016 tarihinde TDBB’ye dayanışma ziyareti yaptı.

Saraybosna Novigrad Belediye Başkanı ve TDBB Yönetim Kurulu üyesi Semir Efendiç, Doboj İstok Belediye Başkanı Kemal Bretiç, Doboj şehri Başkan vekili Milos Buhevloviç’in yer aldığı heyet, TDBB Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve TDBB Yürütme Kurulu üyeleri Burhanettin Kocamaz, Yücel Çelikbilek, Lokman Çağırıcı, Mustafa Ak, Uğur İbrahim Altay ile görüştü.

Semir Efendiç ziyarette yaptığı açıklamada: “Öncelikle 15 Temmuz’da yapılan hain darbe girişimi karşısındaki duruşlarından dolayı Türk milletini ve Türk devletini tebrik etmek istiyorum. Millet ve devlet darbeye karşı çok güçlü bir mücadele verdi ve kazandı. Türk Milleti Türkiye’nin demokratik bir ülke olduğunu verdiği mücadele ile tüm dünyaya göstermiş oldu” dedi. Efendiç sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz Bosna-Hersek olarak Türkiye’nin son on yıl içinde ekonomik olarak kalkınmasından mutluluk duyuyoruz. O yüzden biz de 15 Temmuz darbe girişiminde çok üzüldük, çünkü bu kadar büyük bir kalkınmadan sonra böyle bir durumun yaşanması üzücü. Bu girişim Türkiye’yi güçsüzleştirme ve zayıflatma girişimi idi. Bir süre önce Mısır’da yapılan, Türk milleti ve Türk devletinin gücü sayesinde başarılamadı. 15 Temmuz’da Türk Milleti adeta temsili demokrasiden, doğrudan demokrasiye geçiş modelini uygulamaya koydu”.

TDBB Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da kabulde yaptığı konuşmada, “Bu sıkıntılı günlerimizde, Bosna-Hersek’te ki üyelerimiz desteklerini bize bildirdiler. Bugün de desteklerini bize bildirmek için bizzat buraya geldiler. Ben Bosna-Hersek’teki bütün belediye başkanlarımıza gönülden teşekkür ediyorum. Biz biliyoruz ki biz burada nasıl nöbetler tuttuysak, Bosnalı kardeşlerimiz de Bosna-Hersek’te nöbetler tuttular. Onların da gönülleri bizim için attı. Bu zor günlerimizde yanımızda olduklarından dolayı bende kendilerine ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

Doboj İstok Belediye Başkanı Kemal Bretiç de, “Ben de sizleri özellikle tebrik etmek istiyorum. Türkiye’ye düşman olan bu darbecilere karşı, böyle hızlı bir tepki verdiğiniz için Türkiye Milletini ve devletini tebrik ediyorum” dedi.

17.08.2016