Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’nin üç aylık Faaliyet Bülteni olarak hazırlanan “Avrasya’da Yerel Gündem” isimli süreli yayının Üçüncü sayısı (Yaz 2016) çıktı.

Bültenin üçüncü sayısındaki kapak konuları; 15 ülkeden üyelerimizin ve yerel yönetim temsilcisinin katıldığı ve Bosna-Hersek’te düzenlenen önemli uluslararası etkinliklerden biri olan Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Bosna Hersek Programı, II. Dünya Savaşı’nın Türk Dünyası üzerindeki etkilerini ve yansımalarını inceleyen “II. Dünya Savaşı ve Türk Dünyası” adlı özgün eser ve 9 farklı ülkeden 20 yerel yönetim uzmanının katılımı ile gerçekleştirilen “Yerel Yönetimlerde Basın ve Halkla İlişkiler” Uzman Eğitimi Programı şeklinde sıralanıyor.

Bu sayıda yer alan diğer konular arasında Türk ve İslam Dünyasında Kaşgarlı Mahmud Uluslararası Sempozyumu, Türk Dünyası Ortak Atasözleri ve Deyimler Çalıştayı, 506. Ayvaz Dede Şenlikleri, Moğolistan Shariin-Gol Belediyesi Türkiye Programı, 8. Gelecekle İletişim Çalıştayı, Türkmenistan Mirasa Saygı, Vatanı Geliştirmek Yılı Kültürel Etkinlikleri, TÜRKPA Genel Sekreteri Jandos Asanov, Mogadişu ve Skrapar Belediyelerinin TDBB ziyaretleri gibi başlıklar yer alıyor.

Bunların yanı sıra desteklenen ve işbirliği halinde gerçekleştirilen faaliyetler, TDBB İdari Toplantıları ve Üye Belediyelerimizle ilgili haberlerin de yer aldığı bültenimizde, diğer ülkelerdeki üyelerimiz ve okuyucularımız için haberlerin İngilizce ve Rusça özetleri de yer almaktadır.

Bu sayıdaki gezi yazısının konusu ise “Biz de zalimlerden olursak, zulme karşı savaşmamızın bir anlamı kalmaz” diyen Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç’in memleketi Bosna-Hersek. TDBB Dış İlişkiler uzmanı Sabiha Tuğba Ekşi’nin Bosna-Hersek izlenimleri, fotoğraflar eşliğinde okuyucuya sunuluyor.

17.08.2016

Avrasya’da Yerel Gündem Sayı 3