Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) heyeti, 27-30 Mayıs 2016 tarihleri arasında düzenlenen Bosna Hersek Programını tamamladı. TDBB Başkanı ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Birlik Genel Sekreteri Fahri Solak, Birlik Yönetim, Denetim ve Yüksek Danışma kurulu üyeleri ile 9 farklı ülkeden (Arnavutluk, Azerbaycan, Bosna Hersek, Karadağ, Kosova, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Makedonya ve Türkiye) üye belediye başkanının yer aldığı yaklaşık 150 kişilik heyet, Birlik Bosna Hersek Yönetim Kurulu üyesi Novi Grad Sarayevo Belediyesi ile TDBB ortaklığında hazırlanan yoğun içerikli programa katıldı.

Program, TDBB heyetinin, Birlik tarafından kiralanan özel uçakla, 27 Mayıs Cuma akşamı Saraybosna’ya varmalarıyla başladı. Heyeti, Uluslararası Saraybosna Havaalanı’nda, Saraybosna Büyükşehir Belediye Başkanı Ivo Komsıc ve Novi Grad Sarayevo Belediye Başkanı Semir Efendic karşıladı.

Program, 28 Mayıs Cumartesi günü gerçekleşen Hersek Bölgesi turuyla devam etti. Hersek Bölgesi’nin en büyük şehri olan Mostar’da heyet, tarihi Mostar Köprüsünü ve eski şehri gezme imkanı buldu. Mostar’ın ardından, Sarı Saltuk’un Türbesinin ve ünlü Blagay Tekkesinin bulunduğu Blagay şehri ve ardından eski bir Osmanlı yerleşimi olan Poçitely kasabası ziyaret edildi. TDBB heyetini akşam yemeğinde Birlik üyesi Konyic Belediye Başkanı Emir Bubalo ağırladı. Karşılıklı hediyeleşmenin ardından heyet Saraybosna’ya döndü. Saraybosna’da TDBB Yönetim Kurulu toplantısı yapıldı.

29 Mayıs Pazar günü heyet, TDBB’nin de destek veren kurumlar arasında yer aldığı ve Travnik Müftülüğü tarafından bu yıl 506’ncısı düzenlenen Ayvaz Dede Şenliklerinin kapanış törenine katıldı. Törenin ardından Travnik Belediye Başkanı Admir Hadziemric ile bir araya gelen heyet, öğle yemeği ve hediyeleşme törenin ardından Foynitsa’ya geçti. Ümraniye Belediyesi’nin kardeş şehri ve TDBB üyesi olan Foynitsa’da Belediye Başkanı Sabahudin Klisura ve Fojnica Eski Belediye Başkanı ve Bosna Hersek Tarım ve Orman Bakanı Salkan Merdzanic ile bir araya gelen heyet, burada Ümraniye Belediyesi’nin katkılarıyla inşa edilen Kültür Merkezini ziyaret etti. Ardından şehirdeki en eski tarihi yapılardan biri olan Fransisken Manastırını ziyaret eden heyet burada Başrahip Nikica Vujica’dan bölgenin tarihi ile ilgili bilgi aldı.

TDBB Avrasya Yerel Yöneticiler Zirvesi

Programın son günü olan 30 Mayıs Pazartesi günü ise Novi Grad Sarayevo Belediyesi ev sahipliğinde “TDBB Avrasya Yerel Yöneticiler Zirvesi” gerçekleştirildi. Zirveye yaklaşık 150 kişilik TDBB heyetinin yanı sıra, Bosna Hersek Federasyon Başkan Vekili Melika Mahmutbegovic, T. C. Saraybosna Büyükelçisi Cihat Erginay, Bosna Hersek İstanbul Başkonsolosu Began Muhic, TİKA Saraybosna Koordinatörü, Yunus Emre Enstitüsü Saraybosna Türk Kültür Merkezi Müdürü, Macaristan ve Sırbistan’dan belediye başkanları ve pek çok yetkili isim ve medya temsilcisi katıldı. Zirve yaklaşık 15 ülkeden temsilci barındırmasıyla önemli bir uluslararası etkinlik olarak Bosna Hersek ve Balkan basınında geniş yer buldu. Novi Grad Belediye Binasında, saat 10.30’da başlayan TDBB Avrasya Yerel Yöneticiler Zirvesi’nin açılış konuşmasını TDBB Yönetim Kurulu üyesi ve ev sahibi Novi Grad Belediye Başkanı Semir Efendic yaptı. Efendic, konuşmasında TDBB’nin amacının yerel yönetimler arasındaki işbirliği ve tecrübe paylaşımını arttırmak olduğunu belirterek söz konusu zirvenin son 10 yılda Bosna Hersek’te düzenlenen en büyük yerel yönetim toplantısı olduğunu vurguladı. Zirvenin yerel yönetimler arasında işbirliği imkanları sunduğunu kaydeden Efendic, Zirve kapsamında ikili görüşmeler ve somut işbirliği imkanı yakalayacaklarını dile getirdi. Efendic’in ardından TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak söz aldı. Konuşmasında TDBB’nin faaliyetlerinden bahseden Solak, TDBB’nin Bosna Hersek’teki üyelerle çok aktif ilişkilerinin olduğunun altını çizerek iki aylık yoğun bir çalışmanın sonucunda düzenlenen TDBB Avrasya Yerel Yöneticiler Zirvesi’ne ev sahipliği yapan Novi Grad Sarayevo Belediye Başkanı Efendic’e teşekkür etti. 2015 yılındaki Genel Kurul sonrasında Birliğin uluslararası niteliğinin güçlendiğini ifade eden Solak, TDBB’nin Yönetim Kurulunda 11 ülkeden belediye başkanının bulunduğunu sözlerine ekledi.

Daha sonra TDBB Başkanı ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu konuşma yaptı. Konuşmasında “Birlik olarak temsil ettiğimiz nüfusla çok büyük bir sivil toplum örgütüyüz, adeta bir dev yeryüzü belediyesiyiz” diyen Karaosmanoğlu, Zirve kapsamında yapılacak görüşmelerin kaliteli sonuçlar doğurması temennisinde bulunarak, zirvenin amacının öncelikle yerel yönetimler arasındaki tecrübe paylaşımına imkan vermek olduğunu ifade etti. Karaosmanoğlu’nun ardından Bosna Hersek Federasyon Başkan Vekili Melika Mahmutbegovic söz alarak böylesine büyük bir organizasyonun ülkesinde düzenlenmesinden duyduğu mutluluğu ifade etti ve tüm katılımcılara teşekkür etti.

Açılış konuşmalarının ardından sunumlara geçildi. Programın bu kısmını TDBB Yönetim Kurulu üyesi ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, TDBB Üyesi Olovo Belediye Başkanı Djemal Memagic ve Novi Grad Sarayevo Belediyesinden Başkan Danışmanı Denan Sarkinovic’in yer aldığı Divan yönetti. Bu oturumda Bosna Hersek’ten Ocak Belediye Başkanı Hajrudin Hadzidedic, Gorajde Belediye Başkanı Muhamed Ramovic, Doboy Belediyesi Meclis Başkanı Esmin Mahmudovic ve Novi Grad Sarayevo Belediye Başkanı Semir Efendic, şehirleri hakkında sunumlar gerçekleştirerek potansiyel işbirliği alanları ve projeler hakkında bilgi verdiler.

Zirvenin son kısmında ise katılımcı ülke temsilcileri heyetleri adına konuşmalar yaptılar. Arnavutluk’tan Skrapar Belediye Başkanı Nesim Spahiu, Azerbaycan’dan Yerel Yönetimler Merkezi Başkanı Mehdi Selimzade, Karadağ’dan Rojaye Belediye Başkanı Eyup Nurkovic, Kırgızistan’dan Kızılkaya Belediye Başkanı Abish Khalmurzaev, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, Macaristan’dan Pecs Belediyesi Kabine Şefi Partos Janos, Makedonya’dan Ohrid Belediye Başkan Vekili Angel Janev ve Sırbistan’dan Tutin Belediye Başkanı Semsudin Kucevic konuşmalarını gerçekleştirdiler. Bosna Hersek basınında da çok yankı bulan TDBB Avrasya Yerel Yöneticiler Zirvesi hediyeleşme törenin ardından sona erdi.

TDBB Heyeti daha sonra Viyeçnitsa’da (eski Milli Kütüphane, günümüzde Büyükşehir Belediye Binası) Saraybosna Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Abdullah Skaka ile bir araya geldi. Resmi temaslar sonrasında Saraybosna şehir turu gerçekleşti. Başçarşı, Gazi Hüsrev Bey Camisi, Merhum Aliya İzetbegoviç’in kabri ve müzesi, Selçuklu Belediyesinin destekleriyle yeniden inşa edilen Mevlevihane, şehir turu kapsamında görülen yerler arasındaydı.

Programın son durağı, Novi Grad Sarayevo Belediyesi tarafından yaptırılan Safet Zajko Sosyal Tesisinde gerçekleştirilen kapanış yemeği oldu. Bosna Hersek Sivil İşler Bakanı Adil Osmanovic’in katıldığı ve konuşmasında programı düzenleyen kuruluşlar olarak Novi Grad Sarayevo Belediyesi ve TDBB’ye minnetlerini sunduğu kapanış yemeği, Efendic’in teşekkür konuşması ve Novi Grad Sarayevo Belediyesi’nin tüm katılımcılar için hazırladığı hediyelerin takdimi ile sona erdi.

Kardeş Şehirler Ziyaret Edildi

TDBB Bosna Hersek programı kapsamında Birlik üyesi belediye başkanları Bosna Hersek’teki kardeş şehirleriyle de buluştu. Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak ve Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, kardeş şehirleri Gorajde’yi ziyaret ederek incelemelerde bulundular. Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem kardeş şehri Gornyi Vakuf’u, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek kardeş şehri Srebrenitsa’yı, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay kardeş şehri Stari Grad’ı ziyaret ederek başkanlarla görüştüler. Altınova Belediye Başkanı Metin Oral kardeş şehri Konyic’i ziyaret ederek burada hem Konyic Belediye Başkanı ile hem de bir başka kardeş şehri olan Bujim Belediye Başkanı ile de görüşme fırsatı buldu. Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez ise kardeş şehri Bihaç Belediye Başkanı Emdzad Galıjasevic ile görüştükten sonra işbirliği içinde olduğu bir başka belediye olan Zenitsa’ya, Belediye Başkanı Husein Smajlovic’in geçen ay beklenmeyen vefatı sebebiyle taziye ziyaretinde bulundu. Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can ise kardeş belediyesi Foynitsa’da Belediye Başkanı Sabahudin Klisura ile birlikte inşa ettikleri Kültür Merkezinde TDBB heyetini misafir etti. Bosna Hersek programı boyunca üye belediye başkanlarının Bosna Hersek’teki kardeş şehirleriyle bir araya gelmelerinin yanında ikili görüşmeler esnasında TDBB’nin hedef coğrafyasındaki yerel yöneticiler arasında pek çok potansiyel kardeş şehir ilişkisi gündeme geldi.

Yoğun, çok fonksiyonlu ve verimli programın ardından Heyet üyeleri 30 Mayıs 2016-Pazartesi akşamı İstanbul’a döndü. Ertesi gün ülke heyetlerinin TDBB ziyaretleri sonrası havaalanına uğurlanması ile program tamamlandı.

30.05.2016