Türkmenistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB), Türkmenistan Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği ve Zeytinburnu Belediyesi işbirliği ile, Türkmenistan’ın Bağımsızlığının 25. Yıldönümü dolayısıyla, “2016 Yılı Mirasa Saygı Duymak, Vatanı Geliştirmek Yılı” kültürel etkinlikleri, 2 Haziran 2016’da Zeytinburnu Belediyesi Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Programa Türkmenistan Ankara Büyükelçisi İşankuli Amanlyev, Türkmenistan İstanbul Başkonsolosu Myratgeldi Seyitmammedov, Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Rektör Yardımcısı Jumamyrat Gurbangeldiyev, Türkiye-Türkmenistan Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı İsmail Necdet Aygün, Türk Dünyası Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Fahri Solak ve TDBB Başkan Vekili ve Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın katılarak birer konuşma yaptılar.

Her iki ülkenin milli marşlarının okunmasının ardından Türkmenistan tanıtım videosu izlendi. Katılımcıların konuşmalarının ardından Türkmen kültürüne ait geleneksel folklor ve kültürel gösteriler izleyicilere sunuldu. Gösterilerin ardından, misafirlere Türkmen pilavı ikram edilmesiyle program sona erdi.

3.06.2016