Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB), TİKA ve Kültür Konseyi Derneği işbirliğinde, 10-16 Nisan 2016 tarihleri arasında düzenlenen Dünya Uygarlığı İçinde Türk Uygarlığı – Ortak Atasözleri ve Deyimler Çalıştayı” Sapanca’da tamamlandı.

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ev sahipliğinde bir hafta süren Çalıştaya Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Kırım’dan ilim adamları katıldı. Çalıştaya katılan akademisyenlerin çalışmaları sonucunda, öncelikle Türk dil ve lehçelerinde aynı anlama gelen atasözlerinin tespit edilerek yayına dönüştürülmesi kararlaştırdı. Bu çerçevede aynı anlama gelen atasözlerinin, hazırlanacak eserde, her dil ve lehçedeki özel işaretler muhafaza edilerek, Latin alfabesiyle alfabetik bir sıralama dâhilinde yer alması ve ayrıca her ilgili dil ve lehçedeki atasözünün altında anlamlarının ifade edilmesi benimsendi. 3000’i aşan atasözünü bir araya getirmesi amaçlanan bu eserde Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Kırım ve Türkmen dilleri başta olmak üzere 14 Türk halk ve topluluğunun atasözleri açıklamalı olarak yer alması öngörülüyor.

Kapanış Oturumuna Nabi Avcı Katıldı

15 Nisan 2016 Tarihinde Sapanca’da gerçekleştirilen Çalıştayın Kapanış Oturumuna Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, Sakarya Milletvekili Prof. Dr. Mustafa İsen, TDBB Genel Sekreteri Dr. Fahri Solak, Sapanca Belediye Başkanı Aydın Yılmazer, çalıştaya katılan ilim adamları yanında çok sayıda davetli katıldı. Törende bir konuşma yapan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı: “Dil ve tarih gibi konuların daha çok bireysel fedakârlık ve gayretlerle yürüdüğünü belirterek, “2013 Türk Dünyası Kültür Başkentliği döneminde pek çok olumlu faaliyet başlatılmıştı ve bugün konuşulan Atasözleri Sözlüğü projesi de bunlardan biridir. Yapılan çalışmaların özellikle atasözleri daha sonra deyimler ve bilmeceleri yeni nesillere aktarılabilmesi için sadece gençlerimize, çocuklarımıza değil aynı zamanda özellikle ve öncelikle yazarlarımıza, çizerlerimize aktarılabilmesi ulaştırılabilmesi için bazı popülerleştirici çalışmalara ihtiyacımız var. Çalıştaya katılan ve katkıda bulunan herkese teşekkür ederim” dedi.

16.04.2016