Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Tunçbilek (Kütahya) Belediyesi işbirliğinde, TDBB üyesi Shariin-Gol (Moğolistan) Belediyesi yetkililerine yönelik olarak 12-20 Nisan 2016 tarihlerinde Tunçbilek ve İstanbul’da düzenlenen “Belediyecilik Çalışmaları ve Madencilik Hizmetleri” konulu Bilgi ve Tecrübe Paylaşımı Programı tamamlandı.

Maden Sahaları İncelendi

12- 16 Nisan tarihlerinde Tunçbilek Belediyesinin şehir planlama, madencilik, kültür, sosyal işler ve sağlık hizmetleri konularında sunum ve açık ve kapalı maden sahası gezileri gerçekleştiği programa Shariin-Gol Belediye Başkanı Dovdon Amarsanaa, belediye meclis üyeleri ve yetkililerinden oluşan 7 kişilik heyet katıldı.

Tunçbilek Belediyesi ile Kardeş Şehir Protokolü

14 Nisan Perşembe akşamı iki şehir arasındaki ilişkileri pekiştirmek üzere Tunçbilek ve Shariin-Gol Belediyeleri arasında kardeş şehir protokolü imza edildi. Garp Linyitleri Müessese Müdürlüğü Sosyal Tesislerinde gerçekleşen imza töreninde iki belediye başkanının yanı sıra TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, Garp Linyitleri İşletmeleri Genel Müdürü Mustafa Çokuslu, Tunçbilek Belediyesi meclis üyeleri, çevre belediye başkanları, daire başkanları, Maden-İş Sendikası temsilcileri ve sivil toplum kuruluşları yetkilileri katıldı. Tunçbilek Belediye Başkanı Agah Aşkın imza töreninde yaptığı konuşmada, imzaladıkları protokolün, Belediyeler arasındaki iş birliğini güçlendireceğini belirtti. Aşkın, konuşmasında “Yapmış olduğumuz görüşmeler ve değerlendirmeler neticesinde Türk kültürüne ve Tunçbilek kültürüne uyan Moğolistan’ın Shariin Gol Belediyesi ile kardeş şehir protokolünü imzaladık. Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin girişimleri sonucu oluşturulan dostluk köprüsü ile ikili ilişkilerimizi daha da geliştirmek için değerli misafirlerimizi beldemizde ağırlamaktan dolayı onur duyduk. İnşallah bundan sonra kardeş şehir ilişkilerimizi hem ekonomik, hem kültürel hem de sosyal anlamda geliştireceğimize inanıyorum. Bu anlamda Shariin Gol Belediyesi Başkanı ve meclis üyelerine beldemize geldikleri için teşekkür ediyor, bu protokolün kardeş kent halkına ve beldemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi. Shariin-Gol Belediye Başkanı Amarsaana, iki belediyenin ortak noktalarının altını çizerek işbirliğini daha derinleştirilmesini arzuladıklarını ifade etti ve ev sahibi Tunçbilek’e teşekkür etti. TDBB Genel Sekreteri Solak ise koordinatör kuruluş olarak böyle ilişkilerin kurulmasının önemli faaliyet alanlarından biri olduğunu ifade ederek “Kardeş şehir ilişkilerinin kurulması TDBB olarak bizim için çok önemli; ancak daha da önemli olan bu ilişkilerin somut projelerle sürdürülebilir kılınması. Umuyorum, pek çok ortak noktası olan iki maden şehri Tunçbilek ve Shariin Gol belediyeleri, kardeşliklerini derinleştirecek projelere imza atacaklardır.” dedi. Belediyeler arasında imzalanan kardeş şehir protokolünün ardından karşılıklı hediye sunumları ve akşam yemeği ile tören sona erdi.

TDBB Ziyareti ve Yeni Projeler

Tunçbilek’teki programın ardından İstanbul’a gelen Shariin-Gol heyeti 19 Nisan Salı günü TDBB Merkezini ziyaret etti. Heyet, TDBB’de Genel Sekreter Fahri Solak ile gerçekleştirdikleri toplantıda yeni işbirliği alanları üzerine görüş alışverişinde bulundu. Kardeş şehir Tunçbilek ile gerçekleştirilebilecek uygulamalı eğitim ve staj programları, iki şehrin isimlerinin karşılıklı olarak caddelere verilmesi, Ağustos ayında gerçekleştirilmesi muhtemel Moğolistan ziyareti gibi konular toplantının ana gündemini oluşturdu. Toplantıda ayrıca Başkan Amarsaana Shariin-Gol’de nüfusun yaklaşık % 20’sinin Müslüman Kazaklardan oluştuğunu ve bölgedeki Müslümanların kullanabilmesi için ortaklaşa bir proje ile cami inşa etmek istediklerini belirtti. Toplantı karşılıklı fikir alışverişleri ile devam etti.

Oldukça yoğun ve verimli geçen Shariin-Gol Belediyesi Türkiye programı, 20 Nisan Çarşamba günü heyetinin ülkelerine dönüşüyle sona erdi.

20.04.2016