Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’nin, TİKA ve Selçuklu (Konya) Belediyesi işbirliğiyle 6-12 Mart tarihleri arasında 7 farklı ülkeden 12 kadın yerel yönetim uzmanının katılımı ile gerçekleştirdiği “Yerel Yönetimlerde Kadın İstihdamı ve Kadına Yönelik Çalışmalar Uzman Eğitim Programı” tamamlandı.

Program TDBB Merkezinde yapılan ve Bosna-Hersek, Karadağ, Kırgızistan, KKTC, Kosova, Makedonya ve Romanya’dan belediyelerin ilgili birimlerinden 12 kadın uzmanın katıldığı Açılış Oturumu ile başladı. Birlik Genel Sekreteri Fahri Solak’ın, Birliğin çalışmaları ve program hakkında bilgi vermesiyle başlayan açılış programında; Bosna-Hersek’ten Visoko Belediyesi Yerel Ekonomik Kalkınma Departmanı Sorumlusu Alma Frljak, Karadağ Heyeti adına Plav Belediyesi Ekonomi Geliştirme ve Finans Departmanı Uzmanı Meliha Hadzialjevic, Kırgızistan heyeti adına Uzgen Belediyesi Personel Şefi Sapida Abduvalieva, KKTC heyeti adına Güzelyurt Belediyesi Kıdemli İdari Memur Şerife Nur Oyal, Kosova Heyeti adına Mamuşa Belediyesi İnsan Hakları ve Cinsiyet Eşitliği Departmanı Sorumlusu Seylan Mazrek, Makedonya Heyeti adına Hukuk Danışmanı Katerina Rilkova ve Romanya heyeti adına Bükreş Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları Departmanı Başkanı Daniela Tomescu selamlama konuşmalarını yaparak, programdan ve 8 Mart Dünya Kadınlar Gününe denk getirilmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Açılış sonrasında, İstanbul’da kültür turu yapan katılımcılar, Topkapı Kültür Parkı ve 1453 Müzesini gezdikten sonra, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadın Koordinasyon Merkezine giderek belediyenin kadın çalışmaları hakkında İBB Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Emine Çınar Açıkalın’dan bilgi aldıktan sonra Konya’ya hareket ettiler.

Programın ikinci gününde, Selçuklu Belediyesi Kültür Müdürü Ahmet Bilgiç’ten belediyenin kadın çalışmaları hakkında sunum alan heyet, ardından Belediye Başkan Yardımcısı ve Meclis Üyesi Zeynep Ümit Altınsoy eşliğinde konuyla ilgili saha gezisi kapsamında Gazalya Hatun Mahalle Konağı, Tenis Kortu ve Selçuklu Otizm ve Down Sendromlular Yaşam Merkezi’ni ziyaret ettiler. Heyet, Selçuklu Belediye Başkanı ve TDBB Yönetim Kurulu Üyesi Uğur İbrahim Altay’ı ziyaret ettikten sonra, belediyenin hanım meclis üyeleri eşliğinde, şehir turu kapsamında Tropikal Kelebek Bahçesi, Sille Vadisi ve Mevlana Cami ve Türbesini gördüler.

Programın üçüncü gününde, heyet, Başkanvekili ve meclis üyesi Cihat Özkan eşliğinde Meram Belediyesi’nin kadına yönelik çalışmaları hakkında inceleme yaptı. Kültürel gezinin ardından Bacıyan-ı Meram Kooperatifini ziyaret eden ve burada meclis üyeleri Seyhan Taşbaşı, Mürüvvet Dursun, Cihat Özkan ile görüşen heyet, Kooperatif Müdürü Feray Civcik’ten işleyiş hakkında bilgi aldı. Meram Belediyesinin bir projesi olan 80 Binde Devri Alem Parkını gezen heyet ardından makam ziyaretinde bulunarak Meram Belediye Başkanı Fatma Toru ile bir araya geldi. Başkan Fatma Toru’dan belediyenin kadın çalışmaları ve kadın istihdamına yönelik faaliyetler hakkında bilgi alan heyet hediyeleşme töreni ve akşam yemeğinin ardından İstanbul’a döndü.

Programın dördüncü gününde ise heyet, UCLG-MEWA merkezini ziyaret etti. İstanbul Büyükşehir, Sarıyer ve Şişli Belediyeleri ve UCLG-MEWA yetkilileriyle birlikte gerçekleştirilen toplantıda heyet, adı geçen belediyelerin kadına yönelik faaliyetleri hakkında bilgi aldı. Hediyeleşme töreni ve öğle yemeğinin ardından, misafirler, İstanbul tarihi yarımadada şehir turu yaptı.

Programın son gününde ise heyet, ilk olarak Kadın ve Demokrasi (KADEM) Derneği Genel Merkezni ziyaret ederek, Kurucu Üye Melek Çakıroğlu ve İBB Proje Yöneticisi Feride Kurtulmuş’tan kadın çalışmaları konusunda sivil toplum ve yerel yönetimlerin işbirliği hakkında bilgi aldılar. Öğle yemeğinin ardından Esenler Belediyesi Kadir Topbaş Kültür Merkezi’ni ziyaret eden heyet, Proje Koordinatörü Sevilay Acar’dan İstanbul Kadın İstihdamı ve Girişimcilik Projesi konusunda sunum aldı. Sunumun ardından Esenler Belediyesi’ne geçen heyet, burada TDBB üyesi Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu’yla görüşerek belediyenin gelecek projeleri hakkında bilgi aldı. Esenler Belediyesi ev sahipliğinde Kadir Topbaş Kültür Merkezinde düzenlenen Kapanış Programında, katılımcılarla bir haftalık program değerlendirildi. Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Taşçı ve TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak tarafından Katılım Sertifikalarının takdimi ve karşılıklı hediyeleşme ile program tamamlandı.

12.03.2016