Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Denetim Kurulu üyesi Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral ve Altınova Belediye Meclis üyeleri Fevzi Arıcı, Birol Bayram, Mustafa Sarıgül, eski belediye meclis üyesi Halil Çorbacı ve Altınova Belediyesi Sosyal İşler Sorumlusu Hakan Beykoz’dan oluşan beraberindeki heyet 24-28 Şubat 2016 tarihlerinde, Makedonya, Karadağ ve Kosova’ya resmi ziyarette bulundu.

Oral, ziyaretin ilk durağı olan Makedonya’da kardeş belediyelerden Üsküp Studenican Belediye Başkanı Azem Sadiki’yle görüşerek kendisine babasının vefatı üzerine taziyede bulundu. Ziyaretten dolayı çok duygulandığını ve onur duyduğunu ifade eden Studenican Belediye Başkanı Azem Sadiki, “Bu ziyaret benim ve ailem için çok özel. Kardeş belediyemizin başkanı Metin Oral ve arkadaşlarına teşekkür ediyorum. Bizim işbirliğimiz ve dostluğumuz bugün de gelecekte de devam edecek” diye konuştu.

Ziyaret kapsamında Üsküp Studenican’da yer alan tarihi camileri de ziyaret eden Dr. Oral ve beraberindeki heyet, yapılış tarihi ve mimarisiyle Altınova Hersekzade Ahmet Paşa Camii’nin bir benzeri olan Üsküp Mustafa Paşa Camii ve Tetova Abdurrahman Paşa (Alaca) Camilerini gezip bilgi alırken Başkan Azem Sadiki de gruba eşlik etti.

Kardeş Şehir Protokolü İmzalandı

Temaslar sırasında Merkez Jupa Belediyesi’ni de ziyaret eden Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral ile Merkez Jupa Belediye Başkanı Ariyan İbraim bir araya gelerek iki belediye arasında Kardeş Belediye Protokolü imzaladı. İmza töreninin ardından yapılan görüşmede iki belediye başkanı belediyeler arasında yapılacak projeleri ele aldılar.

Heyet, Makedonya Jupa’da okullara da ziyarette bulunarak, okul yöneticileri ve öğrencilerle bir araya geldi.

Altınova Belediyesi heyeti, Merkez Jupa Belediyesi Kocacık Köyü’ndeki, restorasyonu Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yaptırılan Atatürk’ün babası Ali Rıza Efendi’nin doğup büyüdüğü dedesi Hafız Ahmet Efendi’nin evini de ziyaret etti. Ali Rıza Efendi’nin doğup büyüdüğü evin ardından yine Jupa İlçesi Kocacık Köyü’nde bulunan Osmanlı Kalesi ve Osmanlı Şehitliği’ni ziyaret ederek dua ettiler.

Karadağ’da Çocuk Festivali

Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, Balkan ziyaretleri kapsamında Karadağ’a geçerek Rozaje Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Çocuk Festivali’ne katıldı.

Karadağ Rozaje Belediye Başkanı Eyüp Nurkovic ile karşılıklı işbirliği konularının da görüşüldüğü ziyarette, meslektaşını Altınova Belediyesi Uluslararası 23 Nisan çocuk Festivali’ne de davet etti.

Kosovalı kadınlara ziyaret

Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral ve beraberindeki heyet, ziyaretin bir sonraki durağı olan Kosova’daki resmi ziyaretler kapsamında Kosova Kadınlar Yardımlaşma Derneği’ni ziyaret etti. Kosova Kadınlar Yardımlaşma Derneği’nde Dernek Başkanı Maide Şabani ve yönetim kurulu üyeleri ile bir araya gelen heyet, dernek çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Kosova Türk Gücü’ne ziyaret

Başkan Oral, Kosova Prizen’de bulunan Kosova Türk Temsil Heyet Başkanlığı’nı da ziyaret etti. Ziyarette Kosova Türk Temsil Heyet Başkanı Kurmay Albay Saim Bağcı, diğer komutanlar ve askerlerle bir araya gelen Başkan Oral ve beraberindekiler, oldukça duygulu anlar yaşadı. Ziyaretten memnuniyetini dile getiren Kurmay Albay Saim Bağcı, Başkan Oral ve Altınova Heyetine büyük yakınlık gösterdi. Misafirlerine birlik içerisinde bulunan fotoğraf sergisini gezdiren Kurmay Albay Bağcı, Kosova’da gerçekleştirilen çalışmalar hakkında Altınova heyetine bilgi verdi.

29.02.2016